Další Čapí hnízdo? OLAF prošetří dvě firmy Agrofertu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se bude zabývat dvojicí firem ze skupiny Agrofert. Důvodem je podezření, že společnosti z holdingu měly neoprávněně čerpat dotace pro malé a střední podniky. OLAF se bude případem zabývat na podnět Kontrolního výboru z Evropského parlamentu, ve kterém zasedá i český zástupce Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Samotný úřad se k vyšetřování zatím nevyjádřil.
Právě europoslanec Zdechovský upozornil, že se OLAF zaměří na dvě společnosti z holdingu Agrofert. Ten loni premiér Andrej Babiš (ANO) převedl do svěřenského fondu, o který nyní pečuje jeho manželka Monika a právníci. „Podezření na neoprávněné vyplácení dotací zveřejnila Česká televize ve svém pořadu Reportéři. Vedení Kontrolního výboru považovalo zjištění za natolik závažné, že se už minulý týden podal podnět k vyšetřování,“ řekl Tomáš Zdechovský. Úřad pro boj proti podvodům dosud redakci Echo24 nepotvrdil, zda už jsou obě společnosti vyšetřovány.
#Olaf se bude zabývat informacemi pořadu #Reportéři @CzechTV ohledně možného neoprávněného vyplacení dotací pro firmy z holdingu #agrofert Minulý týden o tom rozhodli koordinátoři výboru @EP_BudgControl #babis pic.twitter.com/UHIcHwxohg
— Tomáš Zdechovský (@TomZdechovsky) 27. června 2018
Konkrétně se jedná se o společnosti Agroparkl a ZOD Zálabí. Dle reportáže připomíná postup společností již jeden prověřovaný údajný dotační podvod. Společnosti Andreje Babiše, které má ve svěřenském fondu, tak mohou čelit podobnému obvinění jako v případě farmy Čapího hnízda.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.
Problémem dvou firem mají být v dotace, které se týkají pojištění. U společnosti ZOD Zálabí mělo jít o smlouvu o poskytnutí finanční podpory pojištění plodin ve výši deseti až padesáti procent uhrazených nákladů za rok. Případ společnosti Agroparkl je podobný. V tomto případě šlo o pojištění plodin a hospodářských zvířat v podobném rozsahu. Na problém upozornil Nadační fond proti korupci.
Úřad pro boj proti podvodům odhaluje podvody s finančními prostředky Evropské unie. OLAF může vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných trestných činů souvisejících s veškerými výdaji EU, z nichž hlavní jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova a přímé výdaje a vnější pomoc. Dále se zabývá některými oblastmi příjmů EU, zejména v případě cel, a podezřeními na závažné pochybení ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU.
Babiš zpochybňuje OLAF
Předseda vlády Andrej Babiš neustále rozporuje, že je OLAF nezávislý. Naposledy to řekl na jednání vlády na začátku června. „Na svém vyjádření trvám a nemám na tom co měnit. OLAF měl v minulosti své korupční aféry,“ prohlásil Babiš. Dodal, že se prokázalo, že činnost úřadu byla zpolitizovaná. V lednu Babiš řekl, že vyšetřování, které vedl OLAF kvůli dotačnímu podvodu při stavbě farmy Čapí hnízdo, je podle něj zpolitizované jak v Česku, tak v Bruselu. Babiš je v kauze trestně stíhaný.
Úřadující šéf úřadu Nicholas Ilett řekl, že za dvě desetiletí své existence úřad prokázal praktickým způsobem svého fungování, že nezávislý je a svou nezávislost si brání. „Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném,“ řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.