Turecko přeměnilo v mešitu další křesťanskou památku. Chrám v Chóře ze 4. století
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Turecku změnili na mešitu další byzantský chrám, který byl přes 70 let muzeem a který je i památkou světového dědictví UNESCO. Jde o istanbulský chrám Svatého spasitele v Chóře proslulý řadou křesťanských fresek z dob Byzance, informoval dnes opoziční server Ahval. Soud umožnil přeměnu objektu na mešitu loni v prosinci a dnes vyšel v oficiálním věstníku příslušný prezidentský dekret.
Podobný krok učinil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý měsíc v případě jedné z dominant Istanbulu – chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který byl od roku 1935 rovněž muzeem a je také památkou UNESCO. Nyní se v něm konají muslimské modlitby, během nichž jsou křesťanské ikony zakryty závěsy. Jinak je Hagia Sofia dál přístupná turistům.
V případě chrámu v Chóře ale podle deníku Ahval vyvstala mimo jiné otázka, jak budou křesťanské fresky zakryty, protože tvoří značnou část výzdoby. Původně byzantských chrám ze 4. století se stal mešitou asi 50 let po ovládnutí Konstantinopole (dnešní Istanbul) osmanskými dobyvateli v roce 1453. Fresky byly poté přemalovány. Omítka z nich byla odstraněna až po roce 1945, kdy se stal muzeem a kdy začala rozsáhlá rekonstrukce. Mozaiky a fresky tak byly opět k vidění od roku 1958, uvedl server Ahval.
"Krásné mozaiky a fresky pokrývají téměř všechny zdi chrámu i kupoli," uvedl francouzský historik Fabrice Monnier, který proto vyjádřil obavy, aby fresky nebyly opět zakryty omítkou.
Chrám v Chóře byl postaven ve 4. století jako součást kláštera mimo hradby Konstantinopole, podle místa dostal i název.