„Děkuji.“ Nová šéfka Evropské komise se radovala ze zvolení, poděkovala i česky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci Evropského parlamentu v úterý večer zvolili novou předsedkyni Evropské komise, kterou se stala šedesátiletá dosavadní německá ministryně obrany Ursula von der Leyen (CDU). Šéfkou Komise je tak poprvé v historii žena, zároveň byla ale zvolena poprvé v historii tak těsným rozdílem – pouze o 9 hlasů. Po svém zvolení působila před poslanci uvolněně, následně na sociálních sítích poděkovala ve všech oficiálních jazycích Evropské unie – tedy i česky nebo třeba slovensky.
„Ať žije Evropa. Děkuji vám za důvěru, kterou jste mi dali,“ řekla von der Leyenová krátce poté, co šéf europarlamentu David-Maria Sassoli oznámil výsledky hlasování. Uvedla, že si je vědoma velké zodpovědnosti, která před ní nyní stojí. Dodala, že své zvolení pokládá za hlas „pro silnou Evropu od východu na západ, od severu k jihu“.
Později poděkovala nově zvolená předsedkyně Evropské komise (EK) ve všech 24 oficiálních úředních jazycích Evropské unie, předtím děkovala i samotným europoslancům.
Благодаря! Hvala! Děkuji! Tak! Bedankt! Thank you! Aitäh! Kiitos! Merci! Danke! Ευχαριστώ! Köszönöm! Go raibh maith agat! Grazie! Paldies! Ačiū! Grazzi! Dziękuję! Obrigada! Mulțumesc! Ďakujem! Hvala! ¡Gracias! Tack! pic.twitter.com/J4GEgY1UJY
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) 16. července 2019
V tajném hlasování získala Ursula von der Leyenová podporu 383 poslanců europarlamentu. Německá politička, kterou do funkce v čele komise nominoval summit EU počátkem tohoto měsíce, potřebovala nejméně 374 hlasů. Nakonec tedy obdržela jen o devět hlasů více. Proti bylo 327 členů Evropského parlamentu.
EK je nejvyšším unijním výkonným orgánem, který dohlíží na dodržování práva Evropské unie a který jako jediný orgán může navrhovat novou právní úpravu. Vypracovává také roční rozpočet, který je schvalován Evropským parlamentem a Evropskou radou.
Pro porušování předpisů může EK podat proti členskému státu žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, v některých oblastech EK vydává i normativní nařízení a rozhodnutí a hraje významnou roli v oblasti ochrany hospodářské soutěže.
Politické vedení zajišťuje tým 28 komisařů (z každé země EU jeden) v čele s předsedou EK, kterým je od 1. listopadu 2014 bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Funkční období současné Komise skončí 31. října 2019 a nová komise by se měla ujmout úřadu o den později.
Seznam předchozích předsedů Evropské komise:
Walter HALLSTEIN (Německo), 1958-1967
Jean REY (Belgie), 1967-1970
Franco Maria MALFATTI (Itálie), 1970-1972
Sicco MANSHOLT (Nizozemsko), 1972-1973
Francois-Xavier ORTOLI (Francie), 1973-1977
Roy JENKINS (Británie), 1977-1981
Gaston THORN (Lucembursko), 1981-1985
Jacques DELORS (Francie), leden 1985-prosinec 1994
Jacques SANTER (Lucembursko), leden 1995-červenec 1999
Romano PRODI (Itálie), září 1999-listopad 2004
José Manuel BARROSO (Portugalsko), listopad 2004-listopad 2014
Jean-Claude JUNCKER (Lucembursko), od listopadu 2014-dosud.
red,