Boj o cestování. Vláda řeší, co s drahými testy či nedotaženým očkováním
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S blížícím se létem a zlepšující se epidemickou situací začíná vláda řešit restrikce a podmínky pro cestování. Situaci komplikují například ceny PCR testů, které pro rodiny mohou znamenat tisícové náklady navíc či snadnější podmínky pro ty, kteří prošli očkováním alespoň první dávkou. Ta by mohla v budoucnu sloužit i pro využívání služeb či návštěvy kulturních akcí. Ruku v ruce s úlevami se však řeší i omezení přístupu k testům hrazeným pojišťovnami či kritika opomíjení domácího cestovního ruchu.
Vláda řeší s blížícím se časem dovolených úlevy jak pro očkované, tak pro ty, kteří se zatím očkovat nemohou či to odmítají. Nyní se tak začíná poprvé řešit, že by stát začal hradit zájemcům v určitém intervalu zdarma i testování přesnější metodou PCR, po čemž někteří odborníci volali již dříve. V současnosti mohou občané na účet zdravotních pojišťoven podstoupit jednou za tři dny test antigenní. Tato frekvence by se však měla značně snížit.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová bude totiž navrhovat, aby z veřejného zdravotního pojištění byly o letních prázdninách hrazeny dva PCR nebo antigenní testy na covid-19 měsíčně, jak uvedla v České televizi. Cena PCR testu by se také podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měla snížit na 640 korun.
V současné době je negativní test jednou z variant, jak může občan prokázat bezinfekčnost proti covidu-19. Dalšími možnostmi jsou potvrzení o uplynutí 14 dní od dokončeného očkování nebo 90 dní od nákazy. Pro některé služby či akce stačí potvrzení o tom, že člověk test podstoupil ve škole či v zaměstnání. V případě cestování však může podmínka negativního PCR testu, která může platit jak před odletem do zahraničí tak při návratu zpět, znamenat pro rodiny značnou finanční zátěž. V současnosti platí samoplátci zhruba 1500 korun za test, v případě čtyřčlenné rodiny by se tak cena dovolené mohla zvýšit lehce až o 12 tisíc korun.
S okolními zeměmi už ČR nastavuje mírnější vzájemná pravidla, o společném postupu vyjednává také Evropská unie. Česko tak jedná o možnostech, jak umožnit vstup do cizích zemí i po aplikaci pouze jedné dávky očkování, stejně tak i návrat zpět. Od soboty je umožněn vstup do České republiky osobám, které mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Polska a Slovenska. Podobnou benevolenci však Čechům zatím nabídlo pouze Maďarsko a Slovinsko.
Lidé s odstupem aspoň 22 dní po první dávce očkování v Česku se pak mohou bez karantény a nutnosti testu na koronavirus vracet ze zemí se střední a vysokou mírou rizika, tedy většiny států EU. Dosud platilo, že při cestě ze zemí se středním nebo vysokým rizikem nákazy neměli povinnost testování a omezení pohybu jen lidé, kteří byli na území Česka plně naočkováni.
Úlevy pro cestování například ve formě PCR testů zdarma se však setkávají i s kritikou. „Není moc blbějších nápadů, než dělat všechno pro to, aby lidé své peníze utráceli v zahraničí místo toho, aby alespoň část z nich utratili doma. Tak snad stejně jako loni neschopnost státu vyřeší kraje a města svými programy na přilákání turistů,“ uvedl na Twitteru prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek v pátek na tiskové konferenci zopakoval, že Česko plně podporuje vznik celoevropského covidového pasu vedoucího k vzájemnému uznávání potvrzení o očkování, prodělání covidu-19 nebo negativním testu na koronavirus. S jeho plným zavedením se počítá od 1. července. V případě evropského covidového pasu se zvažuje, že by členské státy samy mohly rozhodnout, zda uznávat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo i preparáty dočasně schválené na národní úrovni. Česko už tak uznává například očkování Maďarsku, kde se jako v jediné zemi Evropské unie očkuje i ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics.