Rozpoutali americký hon na Rusy Rusové?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ovlivnilo Rusko americké prezidentské volby? Tato otázka zaměstnávala reportéry, komentátory, federální agenty, politiky a právníky v první půlce mandátu Donalda Trumpa a naprosto rozvrátila americkou politickou scénu. Prvotním impulzem k těmto spekulacím byla takzvaná Steelova složka.
Jedná se o soubor neověřených informací, jež posbíral bývalý důstojník britské MI5 Christopher Steele. V podstatě tvrdí, že Trump spolupracoval s Rusy na svém zvolení. Když složku v lednu 2017 publikoval server BuzzFeed, spustilo to řetězec událostí, jež vyvrcholily ustanovením zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž se dva roky snažil přijít na to, jestli Trump není náhodou ruský agent. Paradoxně v minulém týdnu se ukázalo, že možná samotná složka je dílem ruských tajných služeb.
Minulý týden Durham ulovil první velkou rybu. Za podezření na lhaní FBI nechal zatknout Igora Dančenka, Rusa žijícího v USA. K pochopení významu je potřeba popsat vznik Steelovy složky. V říjnu 2015 konzervativní web The Washington Free Beacon, který se v té době snažil zabránit nominaci Trumpa na prezidenta, najal soukromou vyšetřovací firmu Fusion GPS, aby na něj našla špínu. Ke stejnému účelu si Fusion GPS najala v dubnu 2016 kampaň Hillary Clintonové, v květnu The Washington Free Beacon z toho vycouval. Od té doby se tak v podstatě jedná o operaci lidí Clintonové.
Fusion GPS na tuto práci najala Christophera Steela. Jeho hlavním zdrojem byl právě Igor Dančenko, geopolitický expert pracující ve Washingtonu v think-tanku Brookings Institution. Jenže nejspíše protože všichni byli líní dělat jakoukoliv práci, většina Dančenkových informací pocházela od Charlese Dolana, na Rusko napojeného byznysmena a dlouholetého spolupracovníka Clintonových. Působil v prezidentských kampaních Billa Clintona v letech 1992 a 1996 a i v neúspěšných pokusech Hillary Clintonové v letech 2008 a 2016.
Dolan byl tak na počátku informací, jež následný řetězec naprosto překroutil. Nejznámějším tvrzením Steelovy složky, jelikož bylo bulvárně nejvděčnější, jsou drby o takzvané čurací pásce. Trump se měl údajně v roce 2013 při své návštěvě Moskvy oddávat sexuálním hrátkám s prostitutkami na hotelovém pokoji. Když se dozvěděl, že ve stejném pokoji spal během prezidentské návštěvy Barack Obama, z nenávisti k němu rozkázal přizvaným dámám, aby postel pomočily. Celou akci měla nahrát ruská tajná služba a zařadit to do svého kompromatu, jímž měla Trumpa vydírat.
Podle Durhama zdrojem historky je Dolan. Ten ve stejném hotelu měl schůzky a při té příležitosti mu bylo ukázáno i prezidentské apartmá a sděleno, že tam přespával i Trump. Dolan to předal Dančenkovi a ten zase Steelovi. V tomto sledu událostí se k tomu přidal drb o močících sexuálních eskapádách. Nejspíše si ho Dančenko vycucal z prstu.
Takže celá Steelova složka stojí na drbech od demokratického aktivisty, které se pak zveličením přetvořily na snůšku lží, nesmyslů a polopravd, aby pak obloukem skončily zpět u demokratů, kteří tomu uvěřili a rozpoutali mediální peklo. A to je ta lepší varianta.
Je tu totiž docela velká šance, že samotné skládání Steelovy složky bylo ruskou operací. Dančenko je totiž podezřelý z práce pro ruské tajné služby. Ve Washingtonu se stýkal se známými zpravodajskými důstojníky z ruské ambasády. Dvěma kolegům z Brookings Institution, o nichž si myslel, že dostanou pozice v Obamově administrativě, navrhl, aby mu předávali důvěrné informace. Naznačil, že se jim to může vyplatit. Ti ho místo toho nahlásili FBI. Ta ho začala sledovat, ale operaci ukončila v roce 2011, jelikož se domnívala, že Dančenko odjel ze země. Ve skutečnosti zhruba v té době začal spolupracovat se Steelem. Je tak dobře možné, že hlavní zdroj většiny nejvýbušnějších drbů o Trumpovi pracoval přímo pro Kreml.
Celkově by to zapadalo do ruské strategie. Je nepochybné, že Rusové vlivové operace v USA prováděli (a nejspíše i provádí). Možná i lehce stranili Trumpovi. Koneckonců má na kontě řadu proputinovských výroků. Hlavním cílem ale bylo zasévat hádky a spory mezi Američany.
Příkladem může být ruské působení na sociálních sítích. Ruské trollí farmy šířily vtípky a zprávy na podporu Trumpa, i když je dost pochybné, nakolik mu to pomohlo. Zapomíná se, že to samé dělaly pro druhou stranu. Rusové si vybrali tu nejextrémnější složku soupeřících táborů a následně se ji snažili zvýraznit. Nejlepším příkladem je newyorský protitrumpovský pochod za práva černochů z listopadu 2016. Zúčastnilo se ho 5 až 10 tisíc lidí. Zorganizovala ho facebooková stránka BlackMattersUS ovládaná Moskvou. Kdyby Kreml nakrmil Steelovu složku ve snaze prohloubit polarizaci americké společnosti, nebylo by to nic divného. Pokud tomu tak opravdu bylo, zafungovalo to dokonale. Přes její diskreditaci dodnes je v aktivistických kruzích citována jako důkaz, že Trump pro Putina opravdu pracoval.
Celý debakl pak ukazuje ještě na jeden problém. FBI použila Steelovu složku jako podklad pro žádost o povolení sledování Cartera Page, jednoho z poradců Trumpovy kampaně, jenž měl kontakty na Rusy. Kontrarozvědné aktivity na území USA schvaluje takzvaný soud FISA. Jeho jednání jsou tajná a probíhají za zavřenými dveřmi. Tak nějak se předpokládalo, že případné porušování občanských práv Američanů se bude řídit vysokým standardem. Soud však schválil sledování Page na základě snůšky drbů. FBI pokračovala ve sledování Page i potom, co jí CIA dala najevo, ať se drží zpět, Page měl kontakty s Rusy, jelikož pracoval pro americkou rozvědku.
Že Steelova složka je podezřelá, bylo jasné od začátku. Nějaký čas kolovala po amerických redakcích. Ty ji nedokázaly ověřit a odmítly ji zveřejnit. Nakonec se k tomu odhodlal BuzzFeed, ovšem s dodatkem, že neví, co z toho je pravda. Kdyby tomu pokušení odolal, Amerika by byla ušetřena spousty problémů – a s ní i celý svět.
Demokraté obviňují Trumpa, že podnítil dav, aby vnikl do Kapitolu, a pokusil se tak zvrátit legitimní volby. Republikáni mohou kontrovat, že se o totéž pokusili demokraté šířením Steelovy složky. Oba tábory budou mít částečně pravdu.