Šest bodů: Proč Jižní Korea bojuje s koronavirem daleko lépe, než jiné země
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco v Jižní Koreji (51 milionů obyvatel) se koronavirem nakazilo dosud asi 8800 lidí a počet obětí byl k pátku 102, v podobně lidnaté Itálii (61 milonů obyvatel), ve které epidemie propukla ve stejnou dobu, dosáhl počet nakažených už více než 53 tisíc. Nemoc COVID-19 si v Itálii vyžádala přes 4800 obětí, nejvíce na světě. Jen zdravotníků se v Itálii nakazilo nejméně 2900. Ačkoli výdaje na zdravotnictví jsou u obou zemí zhruba stejné (v Itálii 8,9% HDP a v Jižní Koreji 7,3% HDP) a epidemie propukla v obou zemích téměř ve stejných dnech, po několika týdnech situace vypadá značně rozdílně. V různě definovaných a časově srovnatelných obdobích připadají například na Koreu jednotky zemřelých, na Itálii stovky.
Proč k tomu došlo a jaké faktory zřejmě způsobují, že Korejci situaci zvládají mnohem lépe než jiní, popisuje obšírně agentura Reuters ve srovnání s Itálií. Zde přinášíme shrnutí korejského postupu v šesti stručných bodech.
1. Na rozdíl od Západu Jižní Korea má za sebou velkou zkušenost s epidemiemi Sars a Mers, které vypukly v roce 2015. Z toho se velmi a rychle poučila, posílila kritickou infrastrukturu v oblasti infekčních chorob a vyvinula náročný testovací program, kterému byla podrobena velká část populace.
2. Získaná data se ukládala a stále ukládají do rozsáhlých databází, které ale nejsou anonymní, ale na každého osobně je tak vedena „složka“. Příslušné úřady mají právo tyto údaje v případě potřeby použít, aniž by porušily omezení vyplývající ze soukromí.
3. Korejská demokracie, která čelí hrozbě pandemie, se tedy rozhodla omezit své právo na soukromí. Korejci jsou nyní sledování díky poloze jejich telefonů i automobilů a v návaznosti na to jsou jim rozesílány zprávy s informacemi o potvrzených případech v okolí. Na 130 tzv. karanténních důstojníků díky tomuto systému trasuje kontakty, ke kterým mezi lidmi došlo a mohou tak snadno vypátrat další potenciálně nakažené. "Nyní mají karanténní důstojníci maximální pravomoci a autoritu," řekl Kim Jun-geun, který shromažďuje informace od karanténních důstojníků.
4. Korea vybudovala systém, který důkladné zdravotní databáze obyvatel propojil s nejmodernějšími technologiemi a online sledováním zdravotního stavu obyvatel. Občané v karanténě jsou prostřednictvím aplikace neustále sledováni a kontrolováni z hlediska zdravotního stavu, dokud není případně nutná jejich hospitalizace. Jakmile se tak stane, sanitka přijede domů pro pacienta a je hospitalizován.
5. Systém má stále řadu nedostatků, navzdory statisícům testů s negativními výsledky jsou desítky tisíc, kde jsou nějaké pochybnosti. Avšak použitá metoda umožnila zdravotníkům a zdravotním zařízením omezit náklady, nepohodlí a stres.
6. Masivního testování v zemi s 51 miliony obyvatel se účastní 117 korejských institucí s maximálním počtem 20 000 testů denně. Test je zdarma pro ty, kteří mají příznaky, jinak to stojí 140 dolarů. Například ve chvíli, kdy Jižní Korea zvládla otestovat asi 222 tisíc lidí, v Itálii jich bylo otestováno pouze 73 tisíc.