komentář Ondřeje Šmigola

Babiš bude vládnout věčně

komentář Ondřeje Šmigola
Babiš bude vládnout věčně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Věda dělá velké pokroky. Někteří lékaři spekulují o masivním prodloužení lidského života. Dá se předpokládat, že pokud něco takového nastane, jako první k němu budou mít přístup bohatí lidé. Andreji Babišovi se tak může naskytnout příležitost, jak prodloužit své vládnutí. Podle posledních událostí se totiž zdá, že Babišovým jediným ohrožením je jeho smrtelnost. Příčinou Babišovy neporazitelnosti není jeho nadprůměrný politický um, ale neschopná opozice, která se opravdu k ničemu nevzepne.

Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že ve chvíli, kdy premiér zažívá jeden z nejhorších týdnů – zároveň na něj udeřilo obnovení trestního stíhání a audit z EU –, se Piráti rozhodnou rozpoutat bitvu mezi opozičními stranami? Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek prohlásil, že TOP 09 by měla zaniknout, nebo se alespoň zbavit bývalého předsedy Miroslava Kalouska. Prý jeho osobnost blokuje opoziční spolupráci. Samozřejmě je tu šance, že nejde o promyšlený krok Pirátů, ale o prostořekost Michálka.

Přesto to nevypadá, že Piráti by se k nějaké velké spolupráci se zbytkem opozice chystali. Předseda Ivan Bartoš odpověděl v rozhovoru kolegyni Lence Zlámalové na otázku, zda se chce účastnit předvolební koalice: „Chápu ty úvahy u stran, které se pohybují na hraně volitelnosti. Nám ale preference rostou. Nemyslím si, že pro nás předvolební koalice dávají smysl.“

Dá se namítnout, že Kalouskovi se vrací, co sám kdysi zasel. Ve vládě Petra Nečase soustavně okopával koaliční ODS kotníky ve snaze ji předskočit a učinit z TOP 09 nejsilnější pravicovou stranu. Tehdy začíná rozdrobování pravice na prvočinitele.

Situace české opozice dost připomíná situaci v republikánských primárkách v roce 2016. Donald Trump sice vedl, ale jeho podpora se pohybovala někde mezi 30 a 40 procenty republikánských voličů. Všeobecně se předpokládalo, že téměř kdokoliv z ostatních kandidátů ho porazí, musí za sebou jen sjednotit zbytek strany. Všichni odmítali odstoupit dobrovolně a místo toho na sebe útočili, ve snaze přebrat si voliče. Mezitím díky volebnímu systému Trump vyhrával jedny primárky za druhými. Kandidátem republikánů se stal s podílem 44 % hlasů.

Stejně tak zatímco se opoziční strany perou o protibabišovské voliče, premiérovi stačí k vládnutí nějakých 30 % jeho příznivců. TOP 09 nemůže Pirátům ustoupit, protože by to znamenalo přijmout jejich hegemonii. Bůh ví, jaký by byl jejich další požadavek. Stejné skrupule nejspíš brzdí integrační pohnutky u ostatních stran. O spolupráci se hodně mluví – a na půdě Poslanecké sněmovny i probíhá –, ale před volbami se nikdo k ničemu nemá.

Je však potřeba si přiznat, že integraci opozice nebrání pouze ega stranických lídrů. Voliči opozice se možná shodnou na tom, že nemají rádi Andreje Babiše, ale tím jejich společné zájmy končí. Často lze slyšet výmluvy, proč i ostatní strany jsou nevolitelné. ODS jsou kmotři, Piráti neomarxisti, KDU-ČSL flanďáci, STAN jsou divní a TOP 09 má Kalouska. Spojená opozice tak může teoreticky získat méně hlasů, než když strany kandidují samostatně. To však neznamená, že je potřeba to Babišovi ulehčovat.

 

8. prosince 2019