Spory EU - USA o strategii

O jaderné dohodě s Teheránem by mohl v EU jednat Pompeo

Spory EU - USA o strategii
O jaderné dohodě s Teheránem by mohl v EU jednat Pompeo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Návštěva šéfa americké diplomacie Mikea Pompea na některém z nadcházejících jednání ministrů zahraničí EU by mohla přispět k nalezení společného dalšího postupu EU a USA ohledně íránské jaderné dohody či alespoň k tomu, že se Evropa a Amerika vyhnou hlubší konfrontaci v této otázce. Po pondělní bruselské schůzce šéfů diplomacií evropského bloku to novinářům řekl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Ministerská rada v Bruselu podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové opět potvrdila, že země EU společně prosazují pokračování dohody s Teheránem. Unie pokládá - na rozdíl od amerického prezidenta Donalda Trumpa - dohodu za funkční a za základ pro bezpečnost regionu, Evropy i světa.

"Shodujeme se ovšem také v tom, že sdílíme některé americké pochybnosti," poznamenala Mogheriniová. Připomněla postup Íránu v regionu či jeho program balistických střel. "Samozřejmě, že sdílíme americké obavy. Ovšem první z nich je ta, která se týká možnosti, že by Írán získal jaderné zbraně. "A přesně proto chceme dohodu udržet," dodala.

Evropa tak má podle Mogheriniové jinou odpověď než Washington na otázku, jaká je vůči Teheránu nejlepší strategie.

Evropská unie už chystá protiopatření pro chvíli, kdy po odstoupení od jaderné dohody spustí opět Spojené státy vůči Íránu sankce související s jeho jaderným programem. Evropská komise už oznámila, že připravuje reakci, která by měla zajistit, že se sankce nedotknou evropských společností.

Podle českého náměstka Šrámka by se Pompeova návštěva v Evropě měla konat ještě před tím, než sankce ze strany USA opět začnou platit.

Dnešní diskuse se podle něj proto točila kolem toho, jak jadernou dohodu s Íránem zachránit a nezničit při tom transatlantické vztahy. "A jak to udělat, aby sankční opatření ze strany USA a následná blokační reakce ze strany EU nevedla k eskalaci a obchodní válce," dodal náměstek.

Příští jednání ministrů zahraničí evropského bloku je naplánováno do Lucemburku na 25. června, jen několik dní před summitem EU. Na vrcholné unijní schůzce se premiéři a prezidenti evropských zemí diskusi o vztazích s USA nejspíš nevyhnou.

,

28. května 2018