Babišovy sliby

Babišův tajný plán investic se prý neustále doplňuje. Zveřejnění je v nedohlednu

Babišovy sliby
Babišův tajný plán investic se prý neustále doplňuje. Zveřejnění je v nedohlednu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Národní investiční plán vytvořený během spanilých jízd po krajích první vládou Andreje Babiše je nadále tajný. Zveřejnit se ho nechystá ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které plán připravuje. Resort Kláry Dostálové přitom počítal s bližším představením Národního investičního plánu během začátku letošního roku. Nyní MMR čeká na to, až plán schválí vláda. Tam však podle předsedy vlády Andreje Babiše nezamíří.

„Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál,“ řekl Andrej Babiš v odpovědi na interpelaci od poslance Zbyňka Stanjury (ODS), který chtěl plán investic vidět. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom na plánu začalo pracovat už loni v listopadu a představit ho plánovalo v co nejbližší době.

Ministerstvo tak nyní čeká, až se materiál dostane na vládu. „Samozřejmě že se počítá s prezentaci Národního investičního plánu, nicméně až poté, co projde odborným posouzením a schválí jej vláda. Národní investiční plán je živý dokument a průběžně podléhá aktualizacím v souladu s ekonomickými i společenskými změnami. K dnešnímu dni na základě doporučení Rady vlády pro veřejné investovaní, která se konala 2. dubna 2019 (2.zasedání), doposud připravený podklad pro NIP (čili sběr investičních potřeb resortů, krajů, obcí a měst) je doplňován o metody financování jednotlivých projektů, přičemž akcent je kladen na zdroje jiné než státní rozpočet a EU fondy,“ uvedla pro Echo24 mluvčí MMR Veronika Vároši.

Ta také dodává, že jednou z hlavních rolí mimo rozpočet by měla mít Českomoravská záruční a rozvojová banka. „Členové rady se dále shodli na tom, že cestou je definování oblastí, které jsou vhodné pro realizaci prostřednictvím PPP a kapitálových účastí,“ řekla Vároši.

Během vládních výjezdů do krajů například Babiš slíbil:

- Podíl na nové interně v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně z celkové částky čtyř miliard
- Pro pražskou Invalidovnu rekonstrukci za jednu miliardu
- Alternativní vedení vody pro Frýdlantkský výběžek za 60 milionů korun v Libereckém kraji
- Spolupráci s automobilkou Škoda Auto při 11 projektech za 8,6 miliard korun
- Podpora výstavby infekční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové za 400 milionů korun
- Rekonostrukce přistávací dráhy na letišti v ostravském Mošnově za 2 miliardy korun
- Finanční účast na multifunkční hale pro Kometu Brno za 1,5 miliardy korun
- Oprava úseku želežniční trati z Lovosic do Teplic za 800 milionů korun, následná revitalizace za 2,6 miliardy

Zatím je pouze známé, že plán bude zahrnovat 17 tisíc projektů za celkem 3,45 bilionu korun. Ty se mají financovat dvanáct let do roku 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán zatím není ani v mezirezortním připomínkovém řízení.

Existence plánu však vyvolává několik otázek. Ministryně financí Alena Schillerová minulý rok dokonce uvedla, že nechce splnit původně avizované investiční sliby. „Já jsem neslíbila, že budeme moci investovat 3,5 bilionu, to bych tady lhala a to já neudělám. Ale řekla jsem, že tomu prostě dáme nějaký směr a nějakou vizi,“ řekla Schillerová během sněmovních interpelací. „Žádný seznam celkových slibů pana premiéra neexistuje,“ řekla Schillerová.

Spor s Piráty

Předseda vlády Andrej Babiš se kvůli svému investičnímu plánu dostal do sporu s opozičními Piráty. Ti trvají na tom, aby jim premiér Národní investiční plán poskytl. „Avizuji, že pokud bude premiér pokračovat v odpírání této informace mně jako poslanci, který má vládu podle zákona kontrolovat, a znemožňovat mi tak výkon funkce v zájmu všech občanů, budu nucen podat na jeho nezákonné rozhodnutí žalobu ve správním soudnictví,“ uvedl Michálek už minulý týden.

Piráti se tak nyní odvolali a vláda má 15 dní na to, aby k tomu zaujala stanovisko. Pokud Pirátům kabinet Andreje Babiše nevyhoví, čekala by ho správní žaloba. 

3. května 2019