možná sabotáž

Po navrtané ISS další sabotáž? Prý mohla být příčinou havárie ruského Sojuzu

možná sabotáž
Po navrtané ISS další sabotáž? Prý mohla být příčinou havárie ruského Sojuzu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednou z příčin, které minulý týden způsobily nezdařený start ruské kosmické lodě Sojuz s dvoučlennou posádkou, by mohla být sabotáž. Napsala to v pondělí ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na anonymní zdroj z ruského kosmického průmyslu. Při startu selhala nosná raketa Sojuz-FG a návratový modul s Američanem Nickem Haguem a Rusem Alexejem Ovčininem přistál v Kazachstánu. Nikdo z nich nebyl zraněn.

Za nehodu může podle RIA Novosti zřejmě nedostatečná předletová kontrola. Pokud kontrola proběhla řádně a závadu zjistit nedokázala, je třeba její postupy změnit. "Vyšetřovací komise nevylučuje ani to, že havárii mohla způsobit sabotáž," napsala agentura bez dalších podrobností. Život kosmonautů zachránil jen včasně a spolehlivě fungující záchranný systém, uvedla.

Havárii Sojuzu vyšetřuje komise ruské kosmické agentury Roskosmos. Šéf agentury Dmitrij Rogozin dnes ujistil zástupce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské vesmírné agentury (ESA), že budou s veškerými výsledky šetření seznámeny. NASA a ESA se podílejí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), k níž měl havarovaný Sojuz zamířit. Lety těchto raket byly až do odvolání zastaveny.

Agentura Interfax dnes s odkazem na zdroje na raketové střelnici Bajkonur napsala, že systémy řízení použité při výrobě raket Sojuz jsou ukrajinské výroby. Konstrukční i výrobní provozy se podle ní nacházejí v Charkově.

,

15. října 2018