Z korupce obviněný Faltýnek Babišovi prospěje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
K monstrózním policejním zátahům v režii olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana je potřeba přistupovat s velkou mírou skepse. Blamáž roku 2013, kdy svrhl vládu vyvoláváním očekávání o obrovském zločinném spolčení mezi politikou, byznysem a podsvětím, je stále velmi živá. Andrej Babiš, kterému Ištvanova tehdejší razie pomohla k moci, protože pro veřejnost potvrdila jeho výkřiky o kmotrech, Matrixu a Palermu, ale vrchního olomouckého žalobce vždy veřejně podporoval. I ve chvíli, kdy se rozhodl kvůli policejní reorganizaci vyšetřovat tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Když se dají dohromady strohé oficiální zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a do médií uniklé informace z příkazů k domovním prohlídkám, skládá se obrázek, že Ištvan má tentokrát nabito na Babišovu dvojku Jaroslava Faltýnka. Ištvanovci ho podle dostupných informací monitorovali už od roku 2017 a mají důkazy o jeho schůzkách se šéfem Kapsche Karlem Feixem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Faltýnek měl být prostředníkem snaze Kapsche, aby mu šel antimonopolní úřad na ruku. Ištvanovci jsou přesvědčeni, že narazili na případ korupce při zadávání miliardové veřejné zakázky.
Přestože na veřejnosti není moc detailů, Faltýnkovo chování ukazuje, jak si je vědom, že Ištvanovci proti němu nestojí bez důkazů. Přiznává, že se se šéfem Kapsche i předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže scházel. Vysvětluje to tím, že byl členem koaliční komise pro zakázku na mýtné.
Jak moc důkazů proti Faltýnkovi skutečně je, se ukáže v příštích dnech. Pokud ho budou chtít žalobci obvinit, budou o jeho vydání muset požádat Poslaneckou sněmovnu. Ta už s tím má zkušenost. Jaroslava Faltýnka už dvakrát vydala kvůli obvinění v případu dotace pro Babišovo Čapí hnízdo. Nakonec bylo na rozdíl od případu jeho šéfa u Faltýnka trestní stíhání zastaveno.
Mýto byla dosud největší veřejná zakázka Babišovy vlády. Především v první fázi, kdy ministr dopravy Dan Ťok nestihl včas připravit výběrové řízení a jen tak z ruky prodloužil smlouvu Kapschi, působil příběh velmi podivně. Ve výběrovém řízení ale Kapsch navzdory všem svým pokusům a obstrukcím u antimonopolního úřadu včetně intervencí Faltýnka neuspěl. Zakázku získala od Babišovy vlády konkurenční Czech Toll ze skupiny PPF a slovenská Sky Toll.
Sám Babiš neopomněl už z návštěvy u Donalda Trumpa říct, že on byl vždycky proti Kapschi, ať už jeho dvojka Faltýnek rejdila kdekoliv. „Firmu Kapsch (která provozuje mýtný systém v Česku) jsem dlouhodobě kritizoval. Už ten první tendr byl zvláštní a my jsme vysoutěžili o miliardu levnější mýto bez Kapsche, který neuspěl, a dělal asi všechno pro to, aby uspěl,“ řekl Babiš médiím.
Dá se čekat, co Babiš udělá, pokud bude Faltýnek v případu Kapsch obviněn. Velmi rychle si nad ním umyje ruce a prohlásí něco ve stylu, jak je jeho vláda proti korupci odolná, přestože se u největší veřejné zakázky snažil korumpovat i jeho pobočník. „Přesto jsme to ustáli. My nekecáme, makáme. Čelíme úspěšně korupci,“ prohlásí jistě Babiš. A dá se čekat, že na jeho příznivce to zapůsobí.
Rozhodně nebude na policii útočit kvůli Faltýnkovi. To si nechává na svůj vlastní případ obvinění z dotačního podvodu na Čapím hnízdě, kde mu hrozí až deset let vězení.