Cenové peklo teprve přijde. Kvůli drahým energiím se většina firem chystá zdražit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zdražování zboží a služeb se razantně promítne v příštím roce. A to kvůli vysokým cenám energií, které trápí jak domácnosti, tak i podniky a společnosti. Energetický regulační úřad proto již uvedl, že pro firmy vzroste cena na vysokém napětí v průměru o 44,4 procenta a na velmi vysokém napětí o 52,6 procenta. Společnosti proto budou zdražovat i kvůli vysokým cenám vstupních materiálů. S problémy se například dlouhodobě potýká stavebnictví, kde se čeká na některé komponenty a prodražují se tak rekonstrukce i nové stavby.
České domácnosti trápí vysoká inflace, která v listopadu zrychlila na 6 procent z říjnových 5,8 procenta. Nejvíce se ceny zvyšovaly u automobilů, pohonných hmot či u služeb nebo zboží. Výhled do budoucna však není příliš optimistický. Na leden se čeká s inflací sedm procent. Někteří analytici však přiznávají, že překvapením by nebyla ani růst spotřebitelských cen o 10 procent.
Firmy již nyní přiznávají, že své služby budou muset zdražit. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory, která průzkum provedla u 400 společností. Až 83 procent z nich přiznává, že kvůli vývoji cen energií budou muset společnosti zdražit. Dále firmám rostly náklady na pracovní sílu, což je důsledek přehřátého trhu práce. Společnosti totiž bojují o každého zaměstnance a tomu nenahrává nízká nezaměstnanost.
Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je elektřina právě nejcitlivějším nákladem pro třetinu oslovených firem. „V této situaci mnoha podnikatelům nezbývá nic jiného, než vyšší náklady promítnout do vyšších cen svého zboží a služeb. Řada podnikatelů se nicméně snaží zmírnit nárůst výstupních cen snížením svých vlastních marží,“ řekl Dlouhý.
Ceny se tak pro spotřebitele mohou razantně navýšit už od začátku nového roku. Potvrzují to i čísla průmyslových výrobců z listopadu, kdy meziročně stouply o 11,6 procenta a jednalo se tak o nejvyšší nárůst za více než 30 let. V zemědělství rostly ceny o 14,1 procenta a ve stavebnictví o 7,5 procenta.
Růst cen výrobců se projevuje na konečné ceně pro spotřebitele se zpožděním. Tradičně také vzrostly ceny u stavebních prací, které se prodražily meziročně o 7,5 procenta. U materiálů a výrobků ve stavebnictví pak rostla cena o 16,8 procenta. To bude mít v budoucnu důsledek dalšího zvyšování cen nemovitostí, které v poslední letech neustále rostou. Očekává se tak, že Česká národní banka na prosincovém zasedání zvedne sazby, což bude mít za následek pro firmy i dražší úvěry.
Podnikatelé se však podle šetření komory obávají také klimatické politiky Evropské unie. Dosud se totiž neví, jaký dopad bude mít unijní balíček Fit for 55, který se však může negativně promítnout v české energetice. „Z ankety, kterou komora pořádala, vyplývá, že 95 procentům podnikatelů ceny vstupů v příštím roce vzrostou. Cena plynu, která v posledních měsících výrazně stoupala, se u podnikatelů umístila až na sedmém místě,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.