Babišova touha po selfíčkách přivede sociální demokraty do vlády

Babišova touha po selfíčkách přivede sociální demokraty do vlády

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po zvolení Miloše Zemana do druhého mandátu je čím dál pravděpodobnější, že Babišovo hnutí ANO vytvoří vládní koalici se sociální demokracií. Staronový prezident rozhodně bude na tuto sestavu tlačit. Silného spojence bude mít v Babišově touze po schůzkách a společných selfíčkách se zahraničními státníky. Tato touha je v přímém rozporu s jakoukoliv podporou vlády od Tomia Okamury a jeho SPD. Pokud by na ni Andrej Babiš v jakékoliv formě přistoupil, žádná zahraniční selfíčka by totiž nebyla. Jeho kabinet by okamžitě od zahraničních médií vyfasoval přívlastky rasistický, xenofobní, populistický. A s takovými modely ze střední a východní Evropy si nikdo selfíčka dělat nebude. Okamura zůstane záložní variantou pro prohlasování věcí, které budou pro vládní sociální demokraty nepřijatelné.

V nejbližších třech týdnech se bude hrát o dvě věci. Jestli bude Andrej Babiš premiérem, nebo za sebe bude muset pod sociálnědemokratickým odporem k trestně stíhané osobě nasadit nějakého přijatelného místodržícího typu Richarda Brabce. To přímo souvisí s tím, jestli sociální demokracii na únorovém sjezdu převezme k Babišovi měkké křídlo kolem Jana Hamáčka, nebo zastánci tvrdé linie kolem Milana Chovance s prezidentem Zemanem za zády.

Hamáčkovci nejspíš nebudou ani tlačit na to, aby Babiš nebyl premiérem, a spokojí se ve vládě s velmi inferiorním postavením. Třetím do party na většinovou podporu by v tomto případě nejspíš byli komunisté. V případě vítězství chovancovsko-zemanovské linie bude Andrej Babiš nucen vzdát se premiéra a ustoupit jako loutkář do pozadí. A tady čekat na to, jak to dopadne s jeho trestním stíháním. Velmi pravděpodobně se bude muset vzdát vůči slabému koaličnímu partnerovi s pouhými patnácti poslanci i klíčových silových resortů, jako jsou finance, vnitro a spravedlnost. To znamená, že přinejmenším dočasně nebudou selfie se zahraničními politiky. Na rozdíl od varianty kohabitace s Tomiem Okamurou ale zůstává šance, že by ještě někdy selfie mohla být, kdyby to s trestním stíháním přece jen dobře dopadlo. Po epizodě s Okamurou už by ta selfie nebyla nikdy.

V chovancovské verzi připadají jako třetí na většinovou podporu kromě komunistů v úvahu i lidovci. Mohl by to být kabinet, z něhož by se stáhli všichni předsedové stran. Takovou variantu už dříve nabízel předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Andrej Babiš dnes potřebuje sociální demokraty víc než oni jeho. Bez nich není schopen vládu sestavit.