Prymulovo doporučení se míjí účinkem. Volno na pátek vyhlásí jen 15 % škol
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Školy má zavírat hygieny v kritických případech a ne na doporučení ministra zdravotnictví. To vzkazují někteří ředitelé škol, kteří se staví proti doporučení nového šéfa zdravotnického resortu Romana Prymuly, aby se vyhlásilo ředitelské volno pro základní a střední školy. To vyslyší zhruba 15 procent základních škol.
Ministr Roman Prymula ihned po svém nástupu do čela ministerstva zdravotnictví začal vydávat opatření, se kterými chce bojovat proti koronavirové nákaze. Již minulou neděli naznačil, že se pravděpodobně chystá omezení výuky na základních a středních školách. Později svůj výrok poupravil s tím, že se první stupně základních škol zavírat nebudou, přesto doporučuje ředitelům základních a středních škol, aby vyhlásili na pátek ředitelské volno. Na pondělí totiž připadá státní svátek a tím, že by se se děti čtyři dny nepotkávaly, by mohlo stát by mohlo pomoci boji s koronavirem.
Prymula tím ale obešel ministra školství Roberta Plagu, který o doporučení nic nevěděl. Šéf školského resortu ho proto vyzval k diskuzi o vhodných opatřeních na školách. Samotné školy se k vyhlašování ředitelského volna staví kriticky a nechtějí si nechat diktovat doporučení od ministra zdravotnictví. Uzavírání má totiž v gesci hygieny, které k němu přistupují pokud je třetina studentů a učitelů v karanténě. Ředitelé pak mají pravomoc zavřít školu jen na pět dní ve školním roce z jakéhokoliv důvodu. Pokud se k tomu rozhodnou, rodiče nemají nárok na ošetřovné a navíc uzavření školy musí hlásit dopředu zřizovateli.
Školy se tak proti doporučení Prymuly staví spíše rezervovaně. „Pokud máme řešit krizi v oblasti epidemie, nemohou to řešit ředitelé škol formou jednodenního volna. To by primárně mělo být v rukou hygieniků a epidemiologů. V jarním období byli žáci více než tři měsíce mimo školy a proto je teď důležitý každý den, kdy lze normálně učit. Navíc je na každé škole situace velmi odlišná. Proto mi tato iniciativa pana ministra zdravotnictví nepřijde jako nejlepší alternativa. U nás ve škole se budeme učit normálně,“ řekl pro Echo24 předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, který je také ředitelem Masarykovy střední školy chemické na Praze 1.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové je doporučení ministerstva na individuálním rozhodnutí. „V některých školách je několik tříd a učitelů v karanténě, v některých školách není ani jeden případ nákazy. Podle mých informací většina ředitelů gymnázií ředitelské volno vyhlašovat nebude,“ řekla pro Echo24 ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Schejbalová. Ve „své“ škole však volno vyhlásila.
Asociace ředitelů základních škol si k vyhlášení ředitelského volna vypracovala anketu, ve které se vyslovilo 85 procent dotázaných škol pro pokračování výuky. Pouze 15 procent chce ředitelského volna využít. Předseda asociace Michal Černý uvedl, že školy přistoupily na vyhlášení volna v některých případech i kvůli tlaku rodičů. Sám Černý, který je ředitelem základní školy v Klánovicích ředitelské volno vyhlásí. „Nám se to hodilo, i případy covidu se u nás objevily, ale chápu ředitele, kteří to volno nedají,“ řekl Černý.
Již dříve se objevilo, že v pátek zavřou základní školy v Jihlavě v Novém Jičíně nebo v Karlových Varech. Naopak učit se bude ve všech zlínských školách. Podobná situace nastane ve Středočeském kraji, kde se ve městech Kladno, Příbram, Mladé Boleslavi či Kolíně bude standardně učit.
Školy zůstanou otevřené také ve většině případů například v Ústeckém kraji, Olomouckém kraji či Královéhradeckém kraji. I když v Praze je nákaza koronavirem jedna z nejhorších v celé republice, tak školy chtějí v drtivé většině jednoznačně studenty učit.
Na Praze 6 je například k pondělku evidováno 50 pozitivních žáků, 31 pozitivních zaměstnanců škol a školek či 14 tříd základních škol v karanténě. Podle radní pro oblast školství Marie Kubíkové uvažuje o ředitelském volnu jen jedna až dvě školy. „Školy, kde nám covid více řádí, uvažují, že ředitelské volno využijí k důkladné plošné dezinfekci vnitřních prostor, kterou jsme naplánovali. V ostatních školách to zvládneme v noci či o víkendu. Z konzultací mezi školami, městskou částí i rodiči ovšem jednoznačně vyplývá náš společný záměr udržet školy otevřené a co nejbezpečnější pro děti i zaměstnance,“ uvedla Kubíková.