Pohřešuje se šéf Interpolu. Od té doby, co odletěl do Číny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská policie zahájila vyšetřování možného zmizení šéfa Interpolu Meng Chung-weje. Informovaly o tom v pátek agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s případem. Policii podle těchto zdrojů kontaktovala manželka prezidenta Interpolu, Číňana Meng Chung-weje, poté, co se s ním nedokázala spojit od jeho odjezdu do vlasti na konci září. Hongkongský deník South China Morning Post (SCMP) napsal, že Meng v Číně čelí nespecifikovanému vyšetřování.
Podle francouzské rozhlasové stanice Europe 1 odcestoval 64letý Meng do Číny 29. září. Od té doby o něm údajně nejsou žádné zprávy. Agentura AFP citovala zdroj z francouzské justice, podle něhož Meng nezmizel ve Francii.
Žádné další informace o jeho plánech podle médií nejsou, stejně jako není jasné, proč jeho manželka o přerušení kontaktů informovala až v pátek. Žena žije s dětmi v Lyonu, kde světová organizace zastřešující mezinárodní policejní spolupráci sídlí.
Interpol v reakci uvedl, že zaznamenal zprávy o údajném zmizení prezidenta Menga. Podle prohlášení ale jde „o záležitost příslušných úřadů jak ve Francii, tak v Číně“. Interpol také poznamenal, že za řízení jeho operací je odpovědný generální tajemník a nikoli prezident. Dále tiskové oddělení věc nekomentovalo.
SCMP s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že šéf Interpolu je v Číně vyšetřován a po příletu minulý týden byl ihned předveden k výslechu. Podle deníku není jasný důvod vyšetřování ani místo, kde je držen.
Do čela Interpolu byl Meng zvolen v listopadu 2016 a stal se prvním Číňanem v této funkci. Předtím působil v Číně v několika vysokých pozicích, mimo jiné byl zástupcem šéfa čínské policie. Podle agentury AP se Meng během svého působení v čínských orgánech vyskytoval v blízkosti tehdejších politických špiček, z nichž některé se staly terčem pozdějšího tažení proti korupci. Meng údajně úzce spolupracoval s bývalým šéfem vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchangem, který byl za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí v červnu 2015 odsouzen na doživotí.
Echo24, ,