Polovinu peněz na mzdy si rozebere 10 % nejlépe placených. Zbytek paběrkuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zhruba polovinu celosvětových prostředků určených na mzdy dostává deset procent nejlépe placených zaměstnanců. Zaměstnancům zůstává z bohatství, které svou prací pomohli vytvořit, také celkově menší podíl a nejvíce se horší situace těch s nejnižšími mzdovými příjmy.
Uvádí to studie Mezinárodní organizace práce (ILO), která pracovala s údaji za roky 2004 až 2017 a z níž ve čtvrtek citovala agentura Bloomberg.
Podle studie dostává 20 procent pracujících s nejnižšími mzdami jen jedno procento ze mzdového koláče. Zjištění ILO tak pravděpodobně přiživí debatu o nerovnosti mezi majetnými a lidmi bez prostředků, kritiku kapitalismu a povzbudí populistické politiky typu amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše Bloomberg.
ILO zjistila, že v letech 2004 až 2017 podíl příjmu lidí označovaných jako středněpříjmoví na vyplácených mzdách se snížil na 43 procent ze 44,8 procenta. Dvacet procent špičkově vydělávajících si naopak ze mzdových nákladů ukrajuje již 53,5 procenta, zatímco dříve to bylo 51,4 procenta. „Podstatné ztráty pro střední a nižší střední třídu a velké zisky nahoře,“ popisuje vývoj v uplynulých letech organizace.
Údaje pro tato svá zjištění ILO shromáždila mimo jiné v Německu, USA a Británii. Navíc se tenčí podíl příjmu zaměstnanců na celkových příjmech. V Evropě klesl o dva procentní body. To znamená, že více než mzdy zaměstnanců mohutní kapitál, uvádí ve své zprávě ILO.