Kolonie – televizní seriál, jaký člověk někdy potřebuje

Stará dobrá mimozemská invaze

Kolonie – televizní seriál, jaký člověk někdy potřebuje
Stará dobrá mimozemská invaze

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Současnost je považována za zlatý věk televize, velká část seriálové produkce je značně ambiciózní, přichází se s dalšími novými koncepty typu „co takhle zkřížit to a tamhleto“.  A vznikají i díla bezpochyby velká, třeba úplně poslední díl seriálu The Americans jsem vyhlížel se značnými očekáváními, že mě ale odbourá až tak, jsem nepředpokládal (více v některém z příštích čísel). I tak ale může působit až osvěživě, když někdo přijde se story víceméně tradiční, normálním způsobem odvyprávěnou, z níž nečiší jiná ambice než pomoci divákům zabít pár desítek minut času, aniž by přitom měli pocit, že jsou fackováni studem. Za takové dílo skromných, avšak naplněných ambicí se dá považovat seriál Kolonie (Colony), jehož třetí sezona se právě rozběhla.

Jeho autoři Carlton Cuse (jeden ze spoluautorů slavných Ztracených) a Ryan J. Condal vědí, že u máločeho se relaxuje lépe než při sledování toho, jak jiní trpí, případně jim jde o život. Pro svou story si vybrali osvědčenou premisu – invazi mimozemšťanů, respektive její důsledky. Seriál se odehrává v době, kdy byla Země úspěšně kolonizována vetřelci z vesmíru, značná část lidstva vyhlazena a zbytek žije v uzavřených zónách, mezi nimiž není možné cestovat. Správa pozemských věcí je svěřena kolaborantské světovládě a jejím místním satrapům, se skutečnými mimozemskými vládci se setkal jenom málokdo. 

Hlavní hrdina Will Bowman (Josh Holloway) je někdejší tajný agent, který začne pracovat pro okupační policii, aby zachránil rodinu. Jeho manželka Katie (Sarah Wayne Callies) se naopak přidá k protirežimnímu undergroundu, skupině vedené charismatickým drsňákem Broussardem (Tory Kittles). Seriál přes jejich rodinu jednoduše, nijak zvlášť artistně, ale docela efektivně vykresluje život v okupovaném Los Angeles, městě, nad nímž hlídkují střílející drony a je rozdělené vysokou zdí, lidé v něm nemají ponětí, co se děje za ní a vůbec kdekoli mimo jejich „zónu“. Bowmanovi musejí řešit předvídatelná dilemata – jak se zachovat jako příslušník represivního aparátu, jak moc je možné riskovat životy nevinných při odbojářské akci, kolaborantští bafuňáři si namlouvají, že vlastně lidem dole pomáhají, protože po nich by přišel někdo o moc horší, a tak dále a tak podobně. Všemožně se pletichaří, každý před každým něco skrývá, každý má nějaké své slabé místo, temné místo. Všechno to ale zároveň působí docela povědomě, jen balení je nové – výprava je místy docela velkorysá a svět, v němž se seriál odehrává, působí docela reálně a propracovaně. Kolonie je ten typ seriálu, který zaměstná, přitom však nepřetíží hlavu. Postavy nejsou vylíčeny bůhvíjak plasticky, spíš to jsou solidně zvládnuté typy. Naštěstí se toho v Kolonii děje dost na to, aby to nevadilo, vždycky je kam jít, koho zabít, katastrofa, kterou je třeba způsobit nebo odvrátit. Autoři také dokážou držet diváckou pozornost tím, co neřeknou, nechávají dost otázek otevřených na to, aby se tak udrželo napětí a vyprávění mělo drajv. A tu zvědavost dokážou vzbudit docela efektivně – například mě by skutečně zajímalo, o co těm mimozemšťanům vlastně jde, jaké mají plány a jak vypadají. Podobně jako vyprávění a vizuální styl je v Kolonii funkční i herectví – žádné velké koncerty, na ty ani není prostor. Ale oči z toho nebolí a protagonistům to občas i sluší. 

Ve třetí sezoně seriál opustil městské prostředí, hrdinové prchli do lesů, může to souviset i s tím, že přesun do Kanady produkci výrazně zlevnil (to, co ve filmech a televizi považujeme za USA, je v mnoha a mnoha případech Kanada – včetně městských exteriérů). S novým prostředím přišly také nové postavy, třeba diktátorský velitel tábora, kde žijí příslušníci lidské rezistence. Zápletka navíc nabrala až kosmickou dimenzi, možná existuje víc druhů „mimoušů“, než se diváci domnívali, jedni horší než druzí. Nakonec to ti hrdinové budou mít ještě těžší než dřív. Snad si ta parta poradí… Kolonie je, řekněme, adekvátní seriál, někdy člověk potřebuje právě tohle. Koukat se na něco vlastně tradičního, adekvátně provedeného, adekvátně zábavného. A kdo by lidem proti těm podivným bytostem z vesmíru nefandil.

Kolonie (USA 2016–2018). Autoři: Ryan J. Condal a Carlton Cuse. Hrají: Josh Holloway, Sarah Wayne Callies a další.

10. června 2018