Obhájci se bouří. Nelíbí se jim, aby těhotné vražedkyně zůstaly za mřížemi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návrh, aby soudci měli možnost nepřerušit výkon trestu těhotné vražedkyni, vítají soudci a státní zástupci. Proti jsou ale obhájci sdružení v Unii obhájců. Podle unie je návrh opozičních poslanců STAN na změnu trestního zákona „zdánlivě krásný, ale úplně zbytečný.“
STAN chce změnit trestní řád, aby v extrémním případě soud mohl těhotnou ponechat ve vězení, pokud by její propuštění znamenalo veřejnou hrozbu. Starostové a nezávislí tak reagují na zprávu z června o vražedkyni, které soud na základě těhotenství přerušil výkon trestu a nyní je na svobodě. S navrhovanou změnou souhlasí Unie státních zástupců i Soudcovská unie.
Proti se ale staví Unie obhájců. „Každá legislativní změna je špatně. Činí nepřehledným zákon, pokud reaguje na individuální, jedinou, extrémně ojedinělou situaci,“ uvedl pro Echo24 člen prezidia unie Václav Vlk. „Vše má v rámci platného práva řešení a každý, kdo trošku zná věc, ví, že paní odsouzenou jde sledovat, hlídat dvacet čtyři hodin atp.,“ dodal Václav Vlk s tím, že nápad STAN je zdánlivě krásný, ale úplně zbytečný.
Podle unie obavu z možného nebezpečí plynoucí z dočasně osvobozené ženy řeší prevence. „Pokud je obavou možné vraždění paní odsouzené, tak pro prevenci tu máme policii a neznám žádné ustanovení, které zakazuje policii, státnímu zastupitelství a soudu spolupracovat na prevenci,“ doplnil Vlk.
Zákon nyní stanovuje, že soud vždy přeruší výkon trestu těhotné ženě nebo matce dítěte mladší jednoho roku. Předseda klubu STAN Jan Farský a další poslanci STAN nyní navrhují, aby nově formulace zněla tak, že soud může, nikoliv musí, z vážných důvodů přerušit výkon trestu na potřebnou dobu těhotné ženě nebo matce dítěte mladšího jednoho roku.
„Celý problém spočívá v tom, že pokud žena otěhotní, tak podle současného zákona bez ohledu na závažnost provinění musí soudce trest přerušit. Soudci jsou tak de facto v legislativní pasti, ze které nemohou ven, i když by jim zdravý rozum i morálka říkaly něco jiného,“ uvedl Jan Farský.