humanitáři s problémy

Španělsko nepovolilo lodi NGO vyrazit k Libyii a naloďovat migranty. Prý nedodržuje předpisy

humanitáři s problémy
Španělsko nepovolilo lodi NGO vyrazit k Libyii a naloďovat migranty. Prý nedodržuje předpisy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Španělské úřady nepovolily vyplout jedné z lodí španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která chtěla minulý týden vyrazit k Libyi naloďovat migranty prchající z Afriky na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes místní média. Ředitel organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps rozhodnutí místních úřadů kritizoval s odůvodněním, že ohrožuje životy migrantů.

Jako jeden z důvodů nevydání povolení španělské úřady uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale nemohla udělat loni řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do svých přístavů lodě zahraničních nevládních organizací, snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů také podílely.

„Loď musela s migranty plout několik dní, než mohla zachráněné migranty vylodit v přístavu, který byl velmi vzdálen místu jejich nalodění,“ píše se mimo jiné ve zdůvodnění zákazu vyplout pro loď organizace Proactiva Open Arms. Šéf námořnictva v Barceloně Javiera Valencia vydal zákaz této lodi do té doby, než bude dosaženo dohody s příslušnými úřady v zemích, které jsou pro vylodění migrantů plujících z Libye nejbližší.

Óscar Camps označil zákaz za „absurdní“ a „nezodpovědný“. „Máme všechny papíry v pořádku, předpisy plníme a vždy včas kontaktujeme koordinační centrum pobřežní stráže,“ řekl Camps serveru eldiaro.es. Dodal, že při poslední misi této lodě v prosinci žádali marně o vplutí do přístavu Itálii, Maltu, Francii a Tunisko. Nakonec dostali povolení od Španělska.

Španělská vláda loni přijala několik lodí s migranty, které předtím odmítly vpustit do svých přístavů jiné země Středomoří. S tímto zákazem přišla loni jako první italská vláda, které se takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky. Italský ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďování migrantů u pobřeží Libye nahrávají pašerákům a nelegální migraci.

A zatímco v posledních několika letech zažívaly největší příliv migrantů z Afriky a Blízkého východu Itálie a Řecko, loni připlulo nejvíce běženců přes Středomoří do Španělska (na 56.000).

,