RYCHLOST NA DÁLNICÍCH

Rakousko spouští testovací provoz 140km rychlosti na dálnicích

RYCHLOST NA DÁLNICÍCH
Rakousko spouští testovací provoz 140km rychlosti na dálnicích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Alpská republika jde částečně proti domácímu i evropskému trendu. Rakousko v srpnu začíná roční testovací provoz zvýšené rychlosti na dálnicích. Na dvou úsecích dálnice A1 zvýší maximální povolenou rychlost na 140 km/h. Informovala o tom rakouská média. Ministerstvo dopravy k tomuto kroku přistupuje kvůli příslibu plynulejší a rychlejší dopravy.

Testovací provoz by měl trvat celý rok, během kterého budou oba úseky podrobovány průběžnému měření vlivu na životní prostředí či na dopady zvýšené míry hluku.

V Rakousku se přitom právě podobných důvodů rychlost v posledních letech spíše na specifických úsecích snižovala. Plošně v Rakousku platí od roku 1974 limit 130 km/h. Rakousky ministr dopravy Norbert Hofer argumentuje tím, že jsou vozidla v současnosti mnohem bezpečnější a ekologičtější. „Pokud bude pilotní pokus fungovat, bude dále zajištěna bezpečnost dopravy a naměřené hodnoty budou v pořádku, pak by bylo cílem povolit nejvyšší rychlost ina dalších úsecích dálnic,“ řekl ministr dopravy Norbert Hofer rakouské agentuře APA.

Rakouská dálnice A1 vede z Vídně do Salzburgu po trase dlouhé 292 km. Nová maximální povolená rychlost se bude testovat na dvou úsecích dlouhých 88 a 32 km. Úseky se nacházejí mezi obcemi Melk a Oed a Hait a Sattledt.

O zvýšení povolení rychlosti na rakouských dálnicích se diskutuje už dlouho. Je to obvykle oblíbené téma stran na pravé části politického spektra. V letech 2006 a 2007 byla na nátlak strany BZÖ zřízena testovací trasa, na níž byla povolená rychlost 160 km/h. Šlo ale o pouhých 12 kilometrů, takže zážitek z rychlé jízdy trval jen asi čtyři a půl minuty.

, zd

30. července 2018