Syrská armáda prý sestřelila izraelské letadlo, Izrael to popírá

Syrská armáda prý sestřelila izraelské letadlo, Izrael to popírá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Izraelské letadlo a čtyři nepřátelské rakety ve čtvrtek podle agentury RIA Novosti sestřelila syrská protivzdušná obrana, kterou syrská armáda aktivovala jižně od Damašku. Izraelské vojsko sestřelení svého letounu popřelo, informovala agentura Reuters. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že izraelské letectvo ve čtvrtek bombardovalo několik pozic na jihu Damašku a na jihu Sýrie.

"Naše protivzdušná obrana sestřelila izraelský válečný letoun a čtyři rakety ještě před tím, než dosáhly cíle," uvedl syrský bezpečnostní zdroj, který citovala agentura RIA Novosti. "Není to pravda," řekl agentuře Reuters mluvčí izraelského vojska ohledně zprávy, že bylo sestřeleno izraelské letadlo.

"Izraelské síly už hodinu bombardují pozice na jižním a jihozápadním předměstí Damašku a také na jihu Sýrie, na hranici (Izraele) se syrskou provincií Kunajtra," řekl AFP ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Agentura SANA uvedla, že rakety byly sestřeleny nad vojenskou základnou Al-Kisva, která leží 15 kilometrů jižně od metropole. Vojenské zdroje, které citovala SANA, upozornily, že na toto místo v minulosti několikrát cílila izraelská armáda, protože tuto základnu využívají íránští spojenci Damašku.

Izrael zprávy o operacích své armády v Sýrii většinou nechává bez komentáře. Na íránské cíle v Sýrii ale jeho vojsko v minulých letech útočilo několikrát. Po zářijovém incidentu, při němž syrská obrana při jedné obranné akci omylem sestřelila ruské výzvědné letadlo, Izrael svou aktivitu proti íránským cílům v Sýrii utlumil.

Ze severní Sýrie dnes přišla zpráva, že tam americká armáda zřídila nová pozorovatelská stanoviště. Jsou v oblasti kontrolované kurdskými a syrskými spojenci USA poblíž turecké hranice. Mluvčí amerických sil Sean Ryan řekl, že smyslem je posílit "bezpečnost a stabilitu" regionu. Podle Ryana nejde o trvalé objekty.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar minulý týden řekl, že Turecko Spojeným státům sdělilo výhrady vůči zřízení nových postů u hranice. "Myslím, že to ještě znásobí složitost dané situace," řekl Akar. Vyzval také USA, aby "okamžitě" přerušily kontakty se syrskými kurdskými milicemi.

Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům, i když se jejich milice podílely s podporou USA na boji proti teroristickému Islámskému státu.

 

30. listopadu 2018