Trestní stíhání na objednávku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Andrej Babiš se dostal do tvrdého konfliktu zájmů, který má jediné řešení. Nesmí být ministerským předsedou ani zastávat jinou funkci ve výkonné moci. Jeho osobní zájem je v této chvíli v přímém rozporu s ochranou právního státu a důvěrou lidí v něj. V těžkém střetu se základním principem civilizovaného západního světa.
Vytočený a rozhozený v projevu krátce před svým vydáním k trestnímu stíhání kvůli dotačnímu podvodu Andrej Babiš, jak je pro něj typické, semlel páté přes deváté. Drby, pomluvy, historky, výkřiky. Jeho proslov gradoval větou: „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení.“ Je to výrok bořící důvěru v právní stát a víru ve spravedlnost. Věta katastrofálně rozkládající už tak nízkou důvěru v české společnosti. Země, kde lidé nevěří ve vládu práva, bývají chudé a zaostalé. Žije se tam špatně.
Ještě ten den večer vystoupila v pořadu Interview České televize poslankyně Babišovy strany, exministryně spravedlnosti, povoláním právnička, profesorka kriminologie Helena Válková. Působila jako advokátka svého Šéfa. Stále opakovala, že pro jeho chování má lidské pochopení. „Trestní právo počítá s tím, že člověk, který je obviněný, může při své obhajobě dělat cokoli. I lhát,“ řekla Válková. U Babiše, osoby trestně stíhané kvůli dotačnímu podvodu, prý takové chování chápe. U premiéra ho považuje za nepřijatelné. Ještě předtím na Babišova slova o stíhání na objednávku reagoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Je smutné, že politici tímto podrývají důvěryhodnost justice, která nemá nejmenší možnost se bránit, a zároveň zpochybňují důvěru ve spravedlnost jakožto jednu ze základních hodnot, na kterých je naše společnost vystavěna.“ Válková zdůraznila, že s Pavlem Zemanem souhlasí. Že by na jeho místě řekla totéž. Ona ale prý posuzuje chování Andreje Babiše především jako obviněného člověka, jenž je nervově rozhozený a v rámci své obhajoby je připraven udělat cokoli.
Helena Válková velmi přesně popsala ten obrovský konflikt zájmů. Zájmy trestně stíhaného občana Babiše jsou v přímém rozporu se zájmy České republiky, hlavně co se týče důvěry v právní stát, který by měl každý premiér ctít a hájit. Andrej Babiš při své obhajobě bourá důvěru v právní stát.
Ve chvíli, kdy někomu hrozí až deset let vězení a obviněni jsou i jeho nejbližší rodinní příslušníci, je samozřejmě obhajoba osobní svobody principem nejvyšším. Premiérská zodpovědnost k základním hodnotám, jako je důvěra v právní stát a spravedlnost, jde přirozeně stranou. Asi by se tak choval každý obviněný. Proto nesmí být premiérem. Odepsat kvůli jeho touze po moci právní stát, který se tady postupně budoval osmadvacet let, je zvrácené.
Babišova první vláda ve sněmovně padla jen dva dny předtím, než byl Babiš opět vydán k trestnímu stíhání. Jde se na druhý pokus. Mezitím už budeme vědět, kdo bude od března novým prezidentem. Je nejvyšší čas znovu se zeptat Miloše Zemana i Jiřího Drahoše, jak se k budoucnosti trestně stíhané osoby Babiš postaví po výkřicích o stíhání na objednávku. Miloš Zeman už prohlásil, že dá Andreji Babišovi i druhý pokus. Bude ale žádat většinu 101 hlasů. To ovšem bylo ještě v době, kdy potřeboval, aby ho Andrej Babiš podpořil. Obviněný premiér bez důvěry však mezitím stihl Zemanovi prokádrovat jeho nejbližší spolupracovníky a kriticky se navézt do jeho zahraniční politiky. Pokud Zeman vyhraje, už Babiše nepotřebuje. Takže se dá očekávat přitvrzení.
Jiří Drahoš už v září prohlásil: „Využil bych všech svých ústavních pravomocí, aby byl sestavením vlády pověřen jiný kandidát. Nedokážu si představit, že by vládu vedla trestně stíhaná osoba.“
Teď už je to navíc trestně stíhaná osoba zpochybňující právní stát. Jenže nasadit místo Babiše někoho z jeho hnutí je jen kosmetická změna. Místodržící bude stejně na prvním místě hájit osobní zájmy svého Šéfa. Jak to předvedli ve sněmovně všichni přítomní poslanci ANO a v televizi v přímém přenosu exministryně spravedlnosti Válková. Tvořivý prezident by začal přemýšlet o premiérovi z jiné politické strany.