Boje mezi spojenci. Prezidentského paláce v Adenu se zmocnili separatisté
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezidentský palác a celé město Aden, kde sídlí mezinárodně uznaná vláda, ovládli jihojemenští separatisté. Jde o konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země. Separatisté tvrdí, že palác, který dosud bránila prezidentská garda, dobyli bez boje.
Potyčky mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu si od středy vyžádaly asi dvě desítky mrtvých, včetně civilistů. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním "občanské války v občanské válce" na jihu země, uvedla agentura AFP.
V potyčkách během posledních čtyř dnů přišlo podle agentury Reuters o život devět civilistů a dvě desítky bojovníků. Střet v protipovstaleckém táboře komplikuje úsilí o ukončení války, která je v regionu vnímána jako zástupný konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií.
Agentura AP odhadla počet obětí posledního střetu na více než sedm desítek a připomněla, že separatisté se těší podpoře Spojených arabských emirátů. Ty financují jejich jednotky a poskytují jim také výcvik.
Podobná konfrontace si loni v lednu vyžádala čtyři desítky mrtvých a více než 200 zraněných.
Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě. Rijád se zatím nevyjádřil.
Jemen - chudá země na jihu Arabského poloostrova - je už pět let zmítána válkou. Povstalečtí Húsíové, kteří mají podporu Íránu a jsou pojmenováni podle svého zesnulého zakladatele, se zmocnili jemenského hlavního města Saná v roce 2014 po svržení mezinárodně uznávané vlády. Ta nyní sídlí v přístavním městě Aden na jihu země.
V roce 2015 se do konfliktu v Jemenu na stranu mezinárodně uznávané vlády zapojila koalice v čele se Saúdskou Arábií. Opakovaná kola mírových rozhovorů zatím nebyla úspěšná.
Konflikt si už vyžádal desetitisíce lidských životů, zemi přivedl na pokraj hladomoru a podle OSN zavinil největší humanitární krizi na světě.