Saúdská koalice bombardovala pozice Húsíů v jemenské metropoli

Saúdská koalice bombardovala pozice Húsíů v jemenské metropoli

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Saúdská koalice v noci na neděli letecky zaútočila na pozice šíitských Húsíů v jemenské metropoli Saná, informovali místní obyvatelé a média. Bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih vyzval v sobotu saúdskou koalici k dialogu a ta nálet vykonala na jeho podporu, napsala agentura Reuters. Bývalí spojenci - exprezident Sálih a povstalečtí Húsíové s vazbami Írán - spolu v jemenské metropoli bojují od středy.

Koaliční nálet zasáhl podle televizní stanice Al Arabíja pozice Húsíů na jihu metropole, počet obětí a raněných televize neuvedla. Místní obyvatelé udali, že došlo k pěti náletům. Dále informovali, že Húsíové obsadili televizní studio stanice Yemen Today, kterou vlastní Sálih. V budově je podle obyvatel města uvězněno 20 zaměstnanců.

Sálih dialog se saúdskou koalicí podmínil tím, že ustanou s útoky na Jemen a skončí blokáda severu země. Změnu pozice oznámil v momentě, kdy jeho přívrženci bojovali s Húsíi na jižním předměstí metropole, kde žije několik členů exprezidentovy rodiny. Střet mezi někdejšími spojenci vyvolal podle Sálihovy strany Všeobecný lidový kongres (GPC) středeční pokus Húsíů obsadit areál starobylé Velké mešity.

Následné boje si podle Mezinárodního výboru Červeného kříže vyžádaly desítky obětí a stovky raněných. Konflikt mezi Sálihem a Húsíi zkomplikoval už beztak složitou situaci v Jemenu, kde spolu od roku 2014 válčí Húsíové podporovaní Íránem s mezinárodně uznávanou vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, již podporuje saúdská koalice. Střet v nejchudší zemi Blízkého východu vyústil do jedné z nejhorších humanitárních krizí současnosti.

Saúdská koalice vstřícné gesto bývalého prezidenta přivítala. V tažení proti alianci Sáliha s Húsíi - jež od roku 2015 kontroluje většinu severu země a donutila Hadího vládu k odchodu do exilu - se jí totiž nedařilo dosáhnout jakéhokoli pokroku, napsala agentura Reuters.

,