Zadržování v Číně

Odveta za zatčení šéfky Huawei. Čína zadržela od prosince 13 Kanaďanů

Zadržování v Číně
Odveta za zatčení šéfky Huawei. Čína zadržela od prosince 13 Kanaďanů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Třináct kanadských občanů bylo údajně zadrženo v Číně od začátku prosince, kdy byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a zároveň dcera zakladatele čínského výrobce chytrých telefonů Huawei Technologies Meng Wan-čou. Podle agentury Reuters to uvedla kanadská vláda.

„Ministerstvo zahraničí ví o 13 kanadských občanech, kteří byli od 1. prosince 2018 zadrženi na území Číny, bez oblasti Hongkongu. Můžeme potvrdit, že osm z nich bylo již propuštěno,“ sdělila kanadská vláda v prohlášení vydaném ve čtvrtek. Komuniké neupřesňuje, s jakými obviněními byli dotyční zadrženi.

Před čtvrtečním prohlášením kanadské vlády bylo veřejně oznámeno zadržení pouze tří Kanaďanů, píše Reuters. Peking potvrdil, že drží ve vazbě kanadského podnikatele Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga kvůli podezření z aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Mezi 13 zadrženými byla také kanadská učitelka angličtiny Sarah McIverová, jíž byl udělen administrativní trest za to, že v zemi nelegálně pracovala. Žena již byla propuštěna a vrátila se do vlasti.

Napětí ve vztazích mezi Kanadou a Čínou se stupňuje od 1. prosince, kdy byla v kanadském Vancouveru na žádost Spojených států zadržena finanční šéfka Huawei Meng.

Kanadská vláda od té doby několikrát zopakovala, že nevidí žádnou zřetelnou souvislost mezi zadržením Meng a zatýkáním Kanaďanů v Číně. Podle západních diplomatů v Pekingu jsou ale tyto kroky evidentní odvetou čínských úřadů.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek zopakovalo varování pro občany Spojených států, kteří se pohybují v Číně. Vyzvalo je, aby dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti se „svévolným prosazováním místních zákonů“ a zvýšeným diplomatickým napětím, které vyvolalo zatčení představitelky čínské technologické firmy v Kanadě.

Nejmenovaný představitel kanadské vlády prohlásil, že různá obvinění z porušení zákona řeší v současné době s čínskými úřady na 200 Kanaďanů. Tento počet podle něj zůstává v posledních letech relativně stabilní. Pro srovnání – téměř 900 Kanaďanů čelí spravedlnosti ve Spojených státech, dodal.

Zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou v Kanadě Peking ostře odsoudil. Meng byla v Kanadě zadržena na žádost USA, které ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu a podvádění nadnárodních bank při obchodech s Íránem. Kanadský soud 11. prosince Meng propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (asi 170 milionů Kč).

,

5. ledna 2019