Rezoluce OSN k Sýrii

Po Rusku předložily návrh rezoluce OSN k Sýriii i USA, Francie a Británie

Rezoluce OSN k Sýrii
Po Rusku předložily návrh rezoluce OSN k Sýriii i USA, Francie a Británie

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Francie, Británie a Spojené státy v sobotu předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii, který mimo jiné odsuzuje nasazení chemických zbraní a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetření těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle agentury AFP začít v pondělí. Žádné datum hlasování nebylo stanoveno, což diplomaté zdůvodňují tím, že Paříž, která návrh sepsala, chce čas pro "opravdová jednání".

Podle AFP je to poprvé, co je Radě bezpečnosti OSN předložen tak mnohostranný návrh, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu. Ten trvá už déle než sedm let. Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména údajný chemický útok na Dúmu ze 7. dubna, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a zjištění viníků těchto incidentů "na zásadě nestrannosti a profesionality".

Návrh požaduje od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Vyžaduje také nastolení trvalého příměří a zajištění "neomezeného přístupu" k humanitární pomoci po celé Sýrii.

V politické oblasti dokument požaduje, aby syrské úřady začaly "v dobré víře, konstruktivně a bez předběžných podmínek" jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvázla na mrtvém bodě, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami. Návrh také žádá, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.

Rada bezpečnosti OSN v sobotu zamítla ruský návrh rezoluce kritizující útoky USA, Francie a Británie na Sýrii. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod mimořádného zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii. Údery v noci na sobotu byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Západní mocnosti tvrdí, že útok provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Agentura AFP citovala nejmenovaného západního diplomata, podle kterého je smyslem návrhu rezoluce také oživení spolupráce pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Ruska, Číny, Francie a Británie. Od začátku syrského konfliktu byla tato skupina spíše rozdělená než jednotná, například Rusko dvanáctkrát vetovalo různé návrhy, připomněla AFP. Dodala, že od začátku roku se rada v syrské otázce shodla jen jednou, a to když se vyslovila pro příměří, které nakonec nenastalo.

,

15. dubna 2018