V Bruselu začal summit EU k energetické krizi. „Očekávám velmi, velmi dlouhý večer“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Bruselu začalo zasedání Evropské rady, jehož hlavním tématem je hledání shody na společném postupu s cílem snížit ceny energií. Očekává se dlouhá debata především o otázce zastropování ceny plynu spalovaného v elektrárnách, která dosud členské země rozdělovala. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie také projednají další podporu Ukrajině a na dálku se k nim připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ve čtvrtek debata lídrů navazuje na úterní návrh Evropské komise, která s cílem zmírnit současnou energetickou krizi navrhla mimo jiné zahájit společné nákupy plynu, vytvořit mechanismus nouzového omezení ceny plynu nebo vytvořit pravidla solidarity mezi členskými zeměmi. Do plánu však nezahrnula strop na cenu plynu používaného k výrobě elektřiny, který má v EU značnou podporu, naráží však na odpor Německa a některých dalších zemí.
„Očekávám velmi intenzivní debatu a velmi, velmi dlouhý večer,“ řekla v této souvislosti při příchodu na summit estonská premiérka Kaja Kallasová. Potvrdila tak slova některých diplomatů, kteří dříve avizovali, že jednání by se mohlo protáhnout do brzkých ranních hodin, nebo i do dalších dní.
Návrh závěrů summitu, který má k dispozici, obsahuje výzvu, aby komise v otázce dotování plynu na výrobu elektřiny předložila konkrétní návrh. Formulace tohoto bodu se ovšem může během jednání změnit. Kromě toho se předběžné závěry dotýkají jednotlivých prvků plánu EK, přičemž je pravděpodobné, že alespoň části z nich Evropská rada vyjádří podporu.
Kromě Německa se dosud k omezování ceny plynu stavělo zdrženlivě také Nizozemsko. Jeho premiér Mark Rutte nicméně ve čtvrtek uvedl, že není proti evropským cenovým stropům. „Musíme se jen ujistit, že budou fungovat,“ řekl. Dodal, že Nizozemsko chce mít jistotu, že cenové stropy povedou ke snížení nákladů, a že plyn bude nadále proudit.
Vícero lídrů členských zemí vyjadřovalo podporu novým návrhům na zmírnění energetické krize, když se prezidenti a premiéři scházeli na jednání Evropské rady v Bruselu. Francouzský prezident Emmanuel Macron a belgický premiér Alexander De Croo naznačili, že balík navržený v úterý unijní exekutivou má mezi členskými zeměmi širokou podporu. Předseda Evropské rady Charles Michel vyjádřil přesvědčení, že EU se může dohodnout na společném postupu, připustil však, že lídry zřejmě čeká složitá debata.
„Jsem pevně přesvědčený, myslím si, že dohoda je možná, byť to bude pravděpodobně složité. Je jasné, že musíme naslouchat různým pohledům,“ řekl novinářům Michel. Aktuální návrhy označil za dobrý základ pro dosažení shody.