Kauza Čapí hnízdo

Vrátí Imoba dotaci na Čapí hnízdo? Čas má do pondělí

Kauza Čapí hnízdo
Vrátí Imoba dotaci na Čapí hnízdo? Čas má do pondělí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pondělí vyprší třicetidenní lhůta, kterou má příjemce padesátimilionové unijní dotace na farmu Čapí hnízdo na dobrovolné vrácení peněz. Kvůli dotaci je trestně stíhán premiér v demisi Andrej Babiš. Společnost Imobu, v současnosti  zaparkovanou ve svěřenském fondu, vyzvali středočeští úředníci k dobrovolnému vrácení dotace 4. května. Pokud peníze nevrátí, hrozí firmě penále ve výši 50 milionů korun a daňové řízení.

Zda Imoba dotaci vrátí, zatím není jasné. „Před uplynutím uvedené lhůty vydáme prohlášení,“ uvedl mluvčí společnosti Karel Hanzelka pro deník Echo24. Pokud Imoba dotaci nevrátí, firmě hrozí penále ve výši sta procent hodnoty dotace, tedy 50 milionů korun. Sám premiér v demisi Babiš v rozhovoru pro iROZHLAS odmítl vrácení dotace tento týden komentovat.

Společnost Imoba je spolu s firmami Agrofert a SynBiol ve svěřenském fondu, o který pečuje manželka premiéra v demisi Monika Babišová a Babišovi právníci. Imoba se prostřednictvím Karla Hanzelky k výzvě vyjádřila pouze jednou. „Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme,“ uvedl v polovině května mluvčí s tím, že koncern trvá na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem.

ROP Střední Čechy by v případě nevrácení dotace zahájil daňové řízení, na jehož konci může být rozhodnutí o odvodu dotace, uvedl už dříve pro deník Echo24 ředitel úřadu Kamil Munia. Kromě toho, že ROP Střední Čechy vyzval k navrácení dotace, se už dříve přihlásil v rámci trestního řízení k farmě Čapí hnízdo jako poškozená osoba. Byl to totiž právě úřad, který dotaci na farmu vyplatil.

Ředitel úřadu Munia v květnu řekl, že výzva k vrácení dotace předchází dalším krokům úřadu včetně správního řízení. Tento postup podle něj stanovuje zákon. „My musíme dát nejprve příjemci možnost vrátit dotaci dobrovolně,“ dodal Munia. Pokud by po správním řízení bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje.

V kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí

Okolnostmi, za nichž získal Agrofert dotaci na farmu, se zabýval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). V prosinci roku 2017 vydal zprávu z vyšetřování, která mimo jiné uvedla, že při žádosti o dotaci Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace.

Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. v létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.