„Mikulášská koleda vládě.“ Podnikatelé budou protestovat proti „likvidačním“ opatřením
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chování vlády v době koronaviru zvedá i přes rozvolnění nadále občanský odpor, po protestním otevírání podniků či protestu odborů nyní vyrazí do ulic i samotní podnikatelé. Podle svolavatele protestů, podnikatele Davida Tesaře, vláda „pošlapala a špiní“ občanská práva a svobody. Za protestem stojí občanská iniciativa Manifest. Její výzvu, která požaduje například zacílit opatření na rizikové skupiny či větší podporu pro omezená odvětví, podepsaly desítky firem.
Pořadatele demonstrace neodradilo ani částečné uvolnění ekonomiky, ke kterému došlo ve čtvrtek. „Nenecháme si dávkovat svobodu po kapačkách,“ řekl deníku Echo24 svolavatel protestu, podnikatel David Tesař. „My nedemonstrujeme proti ,hloupostem‘, jako jsou roušky a nemoc. My demonstrujeme za naše práva a svobody, které tato vláda pošlapala a špiní. My bojujeme za budoucnost této naší země, za nás a naše děti,“ dodal Tesař na svém Facebooku.
Podnikatelé vyzvali veřejnost k „pochodu svobody“, který označují za „mikulášskou koledu vládě“. Konat se má na Mikuláše od dvou hodin na pražském Václavském náměstí. K veřejné výzvě se přidaly desítky firem. Jsou mezi nimi gastronomické nebo zemědělské podniky, ale také známá likérka Rudolf Jelínek nebo jeden z největších tuzemských producentů vína Znovín Znojmo.
Signatáři výzvy píší, že jsou pro ně platná opatření likvidační. Chtějí podporu pro omezená odvětví a také otevření gastronomických provozů. „Procento prokázaných přenosů ve stravovacích zařízeních je zcela marginální a podoba represí neodpovídá případné míře epidemiologického rizika,“ tvrdí představitelé výzvy.
Vládě zaslali signatáři také občanské výzvy. Žádají nahrazení celoplošných opatření cílenými, podle nich by pozornost měla směřovat hlavně na lidi starší 65 let. Dále mimo jiné žádají vládu, aby si „nebrala občany jako rukojmí vlastních chyb, přestala děsit populaci, léčila způsobem, který není horší nežli nemoc sama a zaváděla opatření, která zamezí případné třetí vlně“.
Protesty trvají dlouhodobě
Několik desítek lidí se v tomto týdnu sešlo na protestním pochodu Podnikatelských odborů. Vláda podle předsedy výboru Podnikatelských odborů Radomila Bábka po celou dobu koronakrize, její jarní i podzimní vlny, jedná chaoticky, neefektivně a bezohledně vůči občanům ČR. „Vláda neudělala nic, aby zabránila onemocnění a zbytečným úmrtím lidí z nejohroženější skupiny starých a nemocných. Vláda svou neschopnost skrývá za náhlá rozhodnutí, změny pravidel ze dne na den, za příkazy a zákazy podpořené nouzovým stavem,“ uvedl Bábek před protestem.
Pozornost vzbudila v posledních dnech také na protest otevřená restaurace Šeberák. Její majitel ji v minulém týdnu otevřel opakovaně i přes zásahy policistů. Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tuto formu protestu odsoudil, například podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy za ní stálo „zoufalství stovek tisíc podnikatelů a jejich zaměstnanců“, kterým vláda často bez odůvodnění brání fungovat, aniž by jim výpadek dostatečně kompenzovala. Podobně pak má na podzim na protest otevřenou kavárnu na Karlově náměstí i právě svolavatel protestů David Tesař.
K protestům pak docházelo už i v říjnu a listopadu. Několik stovek protestujících se pak sešlo na Václavském náměstí 17. listopadu, protesty tehdy probíhaly například i v centru Brna. Na státní svátek 28. října svolal David Tesař protest na pražské náměstí Republiky. „Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem,“ řekl tehdy Tesař. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. „Sráží nás na kolena. Když jsme se po jaru zvedli, nechali nás trochu nadechnout a teď nás na kolena zase srazili,“ dodal.
Rozruch pak vyvolala například demonstrace fotbalových a hokejových fanoušků proti „zmatečným“ vládním restrikcím 18. října, na níž se sešlo podle odhadů kolem 2000 lidí a došlo na ní ke střetům s policií.