Editorial Dalibora Balšínka

Duopol Babiš–Zeman čistí justici

Editorial Dalibora Balšínka
Duopol Babiš–Zeman čistí justici

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Oba dva mají nevyřízený účet s českou justicí a opět je spojuje stejný zájem. Policejní vyšetřování trestních kauz českého premiéra se nepodařilo zastavit. V posledních dnech se dokonce začalo ukazovat, že by se mohlo rozšířit o krymskou větev a do hry by mohl vstoupit trestný čin zavlečení. Vedle policie je vyšetření případu dotačního podvodu na Čapím hnízdě práce také vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která dvakrát vyšetřování prověřovala a posvětila jeho správnost. Případ míří k obžalobě a to je pro Andreje Babiše mimořádně nebezpečná situace.

Pro prezidenta Miloše Zemana osobně česká justice sice bezprostřední nebezpečí nepředstavuje, pokud tedy vyloučíme policejní vyšetřování v prostředí jeho nejbližších spolupracovníků, ale justice ho hlavně neposlouchá, jak by si přál. Prezident má své nenaplněné představy o rozhodování některých kauz, nápady, kdo by měl stát v čele soudů, vybírá nové soudce Ústavního soudu, ale naráží na odpor. Některé osobnosti nejsou nakloněny jeho představám a jsou schopny to dát veřejně najevo, tak jako třeba před rokem a půl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když odmítl prezidentovo pozvání na Hrad s vysvětlením, že dohlíží na vyšetřování možné korupce v Lesní správě Lány, která spadá pod Kancelář prezidenta republiky. Takové gesto se Miloši Zemanovi nelíbilo a určitě mu uvázlo v jeho dobré paměti, kde má speciální komůrku pro zrádce a neposlušné kluky.

Prezident a premiér logicky dospěli k tomu, že už toho je dost. Ministrem spravedlnosti, na jehož návrh se jmenuje a odvolá nejvyšší státní zástupce nebo předsedové krajských soudů, byl člověk nepatřící k žádné politické straně, sám sebe označující za státního úředníka, který se evidentně choutkám dvou nejmocnějších mužů v zemi nechtěl podvolit a raději rezignoval. Na jeho místo nastoupí k prezidentovi loajální Marie Benešová, známá svou antipatií vůči Pavlu Zemanovi a Lence Bradáčové. O jejich možných nástupcích se v zákulisí politiky už vášnivě mluví.

To vše naplňuje oprávněnou obavu, že by mohlo dojít k nejzávažnějšímu útoku na základní struktury demokratického státu a jeho podvolení mocenskému duopolu premiéra a prezidenta.