Není mnoho těch, kteří si rozsah nastupujících poměrů ve své plné nahotě uvědomují

Babiš postavil protizápadní hlasovací mašinérii

Není mnoho těch, kteří si rozsah nastupujících poměrů ve své plné nahotě uvědomují
Babiš postavil protizápadní hlasovací mašinérii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Směřování a poměry v naší zemi se zásadně mění, i když pro někoho zatím jen plíživě. Ale první indicie jasně naznačují, že je zpochybněno demokratické a prozápadně orientované směřování republiky. Není mnoho těch, kteří si rozsah nastupujících poměrů ve své plné nahotě uvědomují.

Před měsícem vyhrál volby Andrej Babiš a politická divize jeho konglomerátu Agrofert. To samotné je výrazný signál změny. Šlo jen o to, kam Andrej Babiš, který je sám politicky, světonázorově nevyhraněný, bude směřovat. Andrej Babiš je na prvním místě byznysmen – a také to vždy deklaroval, zemi chtěl spravovat jako firmu. Andrej Babiš nepřemýšlí o naší zemi v dlouhodobých horizontech, i když tvrdí, že o něčem sní, když bdí a nemůže spát. Andrej sní jen o dobrém dealu, který je výhodný pro něj a pro jeho firmu, nepřemýšlí o naší zemi jako o místě pro kvalitní demokracii a o její prosperitě. Proto se na cestě za svým profitem spojil s komunisty a nacionálními populisty Tomia Okamury. Odmítl vyjednávat s demokratickými stranami a spojil se s myšlenkovou spodinou. Komunistům, kteří jsou zodpovědni za morální, společenskou, ekonomickou devastaci republiky v letech 1948 až 1989, dopřál největší moc, již od pádu jejich režimu měli. Vytáhl je k moci přesto, že komunisti dosáhli nejhoršího výsledku ve volbách za posledních několik desítek let.

Komunista i ten nejodpudivější stalinista není jen místopředsedou Poslanecké sněmovny, ale také šéfem imunitního a mandátového výboru. Post místopředsedy sněmovny vyjednal Babiš nacionálnímu populistovi a politickému podnikateli Tomiu Okamurovi, jehož spolku SPD přihrál další posty ve sněmovně. Reálně nám hrozí, že šéfem důležitého branného a bezpečnostního výboru bude poblouzněný chlapík, jistý Radek Koten, jehož asi nejmenší problém je to, že věří na smrtící vlivy mikrovlnné trouby. Mnohem horší je vlísávání se Putinovu Rusku a zpochybňování našeho členství v NATO.

Je pravda, že koalice Babiš, Okamura, komunisti dává ve sněmovně většinu 115 hlasů, otázka ovšem je, kolik Babišových voličů počítalo s tím, že jejich šéf se chce spolčit právě s komunisty a Okamurou. To je ale dilema pro šéfa ANO. Pro nás ostatní, kteří jsme volili demokratické strany a po volbách žili v představě, že demokratické síly získaly 48 hlasů (dalších 22 hlasů dostali nonkonformní Piráti, kteří pomohli do čela sněmovny Radku Vondráčkovi z Babišova ANO, jež sice atakovalo dosavadní systém tradičních politických stran, ale nikdy nic neplácalo o komunismu, vítězství socialismu, internacionály, přímé demokracii a nezpochybňovalo prozápadní směřování země), je to kruté procitnutí. Neoficiální, ale zřejmá koalice, o niž bude Andrej Babiš opírat svou moc a veškerá jednání, může přinést naprosto nevídané situace, vedle kterých hříchy a arogance představitelů demokratických stran budou něco jako britský politický sitcom. Není banálnější fráze než tvrzení, že o demokracii a svobodu se musí bojovat. Pro nás, kteří tak smýšlíme, to bude dennodenní realita.