Vědecký zázrak: zamrzlí sibiřští červi po 42 tisících letech znovu obživli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Takřka neuvěřitelné se povedlo ruským vědcům z Lomonosovovy univerzity. K životu přivedli dva červy (nematody) z období pleistocénu, kteří před 42 tisíci lety zamrzli v sibiřském permafrostu. Vědci si pochvalují, že se obživnutí červi pohybují a přijímají potravu. Zpět k životu přišli oba hlísti v Petriho miskách. Informuje server Interesting engineering.
Moskevští vědci rozmrazili a analyzovali kolem 300 prehistorických červů různých období a původů. Po rozmrazení začali dva z nich projevovat známky života, tedy pohybovat se a vyhledávat potravu.
Unikátní nález mohl být způsoben i specifickým prostředím permafrostu, neboli věčně zmrzlé půdy, která se nalézá v polárních oblastech. Většina permafrostu se nachází v oblasti Arktidy a Antarktidy.
Vědecká studie „Životaschopné nematody z pozdního pleistocénového permafrostu na hladině řeky Kolyma“ byl publikován v dvouměsíčníku „Doklady Biological Sciences,“ který prezentuje anglické překlady nejnovějších ruských výzkumů.
Podle vědecké práce získali vědci údaje, které dokazují schopnost mnohobuněčných organismů dlouhodobé kryobiózy, tedy schopnosti organismů přečkat sníženou teplotu v permafrostových ložiskách Arktidy. Nematody (hlístice) tvoří jednu z nejpočetnějších a nejrozšířenějších skupin živočichů. Je známo téměř 20 000 druhů hlístic.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.