KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Babišovy lidské odpadky

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Babišovy lidské odpadky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Člověk, který zná Andreje Babiše dlouhé roky z byznysu a v minulosti s ním spolupracoval, popisuje, jak premiér v demisi kategorizuje lidi. První, opravdu exkluzivní skupinou jsou sluhové. Vypracovat se na sluhu není jen tak. Znamená to dlouhodobě prokazovat skvělé služby, ale zároveň se nepodvolit a udržet si respekt, nebo spíš pocit potřebnosti a nepostradatelnosti. Typickým zástupcem této kategorie je Babišova pravá ruka, s ním z dotačního podvodu obviněný Jaroslav Faltýnek. Jeho dlouholetá znalost politiky, vyjednávací schopnosti a zdatnost sedět desítky minut před kamerou, a nic podstatného neříct jsou pro Babiše nepostradatelnou devízou.

Druhou kategorií jsou osoby na jedno použití. Lidé, které si Babiš vytáhne. Oni se mu oddají. On je použije a poté jak vymačkané citrony odhodí. Základní kvalifikací do této kategorie je podvolení se a oddanost Šéfovi. Jak Babiš tyto vlastnosti vycítí, dotyčný je odepsaný. Babiš jím začne pohrdat a při první obchodní příležitosti se ho zbaví. Jsou to všichni ti kluci a holky z plakátů. Vlídné, oblíbené, kdysi respektované a populární tváře. Ti, kdo nepochopili, že Andrej Babiš rozumí jen síle a pohrdá každým, kdo nemá stejné instinkty. Případů této čeledě je víc než dost. Bývalý novinář Martin Komárek a někdejší rektor Jiří Zlatuška byli jedněmi z prvních. Dávno jsou z nich politické mrtvoly.

Třetí, nejpočetnější kategorií jsou nepřátelé.

Do druhé kategorie – použitých a odhozených lidských odpadků na cestě Andreje Babiše – teď přibyl Robert Pelikán. Ministr spravedlnosti ohlásil o víkendu, že v politice končí. Už nechce být ve vládě a opustí sněmovnu. Halil to do vznešeného příběhu, jak se hodnotově rozešel s hnutím. Jak touží po návratu do advokacie a na právnickou fakultu. Reakce přišla pár desítek hodin poté, co dal Babiš Pelikánovi dost brutálně najevo, že už s ním nepočítá. Jeho křeslo nabídl v neúspěšných koaličních vyjednáváních sociálním demokratům.

Pelikán ho přitom tolikrát a tak urputně hájil, až si odstřeloval vlastní právnickou reputaci. Po zásluze byl za to s pohrdáním odepsán. Na jeho rozhodnutí nikde nezaznělo slovo Babišovy lítosti. Zmínka, že by ho Šéf přesvědčoval ke změně rozhodnutí.

Ve stejné kategorii se ocitl i šéf diplomacie Martin Stropnický. I jeho místo byl Šéf ANO připraven zobchodovat v případné koaliční vládě. Podle dostupných informací si navíc Babiš, který by se moc chtěl kasat úspěchy v zahraniční politice, obvolává za ministrovými zády přímo jeho náměstky a stejně jedná i s diplomaty. To se za žádného jiného premiéra, ani když měl napjaté vztahy s ministrem zahraničí z jiné koaliční strany, nedělo.

Stropnickému, na rozdíl od Pelikána, se ale nejspíš uleví, až vládu opustí. Sám Babiš tvrdil, že na obraně už pokračovat nechtěl a udržel ho v kabinetu jen přesunem na post šéfa diplomacie. Podle dostupných informací už má Stropnický připravené pověřovací listiny na post velvyslance u Severoatlantické aliance v Bruselu.