Čína nezvedá Pentagonu telefon. Vztahy jsou u ledu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Peking zcela přerušil komunikaci a hovory s Washingtonem, upozorňují vojenští experti. Výzvy zástupců Pentagonu a Spojených států ke svým čínským protějškům zůstávají během tchajwanské krize bez odezvy. Mlčení Pekingu je podle amerických vysokých úředníků „nebezpečným, krátkozrakým a bezohledným krokem“, který zvyšuje riziko eskalace během čínsko-tchajwanského napětí. Vysocí představitelé čínské armády se tento týden nezúčastnili hovorů se svými americkými kolegy, informuje server Politico.
Pentagon se snaží udržovat komunikaci jak se svými spojenci, tak s potencionálními protivníky. Proto je přerušení hovorů a komunikace s Čínou „nebezpečným krokem“. „Pokud čínská armáda operuje agresivně v těsné blízkosti amerických sil s větší frekvencí, tak budeme tyto mechanismy potřebovat kvůli tomu, abychom podpořili bezpečné operační prostředí,“ poznamenal bývalý šéf Pentagonu Randy Schriver z Trumpovy administrativy.
O zrušení vojenského dialogu armádní experti mluví jako o „významném“, ale nikoli „bezprecedentním“ kroku. „Historicky je to rozhodně součást známého scénáře,“ popsal Schriver přerušení komunikace mezi vojenskými veliteli a armádními stratégy Číny a USA.
Předseda amerických generálů a vysoce postavený člen Pentagonu Mark Milley mluvil se svým čínským protějškem Li Zuochengem naposledy 7. července. Oba hovořili prostřednictvím zabezpečené videokonference o udržení komunikačních linií a o snižování rizik, uvádí Pentagon. Zatímco ministr obrany Lloyd Austin se v červnu osobně potkal s čínským ministrem obrany Wei Fenghem.
Peking je „otevřen k dialogu“
Minulý pátek Čína oznámila, že zastavuje „některé oficiální dialogy“ s veliteli amerických bojových sil. Oznámení nedisponuje konkrétními jmény, ale jedná se také o regionální velitele a námořní bezpečnost. Kromě toho ve zprávě stojí, že Peking je stále „otevřen k dialogu“.
Pentagon delays missile test due to China tensions over Taiwan https://t.co/qpQI4wP11r pic.twitter.com/EJ0JLGXa5z
— The Hill (@thehill) August 4, 2022
„Přesto, že oznámení nevylučuje příležitosti ke komunikaci pro vysoce postavené členy armády, tak se zvyšuje riziko konfliktu či nehody,“ dodal k tomu mluvčí Bílého domu John Kirby. Komunikační linky s veliteli čínských vojenských sil jsou pro USA „skutečně důležité“ a pomáhají snížit riziko „chybného výpočtu a špatného vnímání“.
„Přerušení vojenských komunikačních kanálů na jakékoli úrovni a v jakémkoli rozsahu během krize, považujeme za nezodpovědný čin,“ poznamenal Kirby s tím, že se jedná o „nebezpečný krok“ během eskalace napětí.
Oznámení o přerušení kontaktu a hovorů mezi Washingtonem a Pekingem přichází v době, kdy u Tchaj-wanu eskaluje konflikt s Čínou.