Americká společnost představila nový satelit, vidí i do některých budov
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nový satelit americké společnosti Capella Space, Capella 2, dokáže vytvořit pravděpodobně nejpodrobnější satelitní snímky na trhu, s výjimkou některých armádních technologií. Technologie společnosti umožňuje dokonce pořizovat snímky objektů nacházejících se v některých typech budov, například letadel skrytých v hangárech. K tomu pro ni nepředstavuje problémy ani vysoká oblačnost, ani denní doba a množství světla. Píše o tom server Futurism.
Společnost používá ve svých satelitech technologii SAR, tedy radar se syntetickou aperturou. Ta je podobná echolokaci delfínů nebo netopýrů: satelit vypálí směrem k cíli pozorování rádiový signál o frekvenci 9.65 GHz a následně vyhodnotí data ze signálu, odraženého zpátky. „Pro takovou frekvenci jsou oblaka prakticky průhledná,“ uvedl ředitel Capella Space Payam Banazadeh. „Můžeme proniknout mraky, mlhou, oparem, kouřem. Na ničem z toho už nesejde. A protože si signál generujeme sami, je to, jako kdybychom u sebe měli baterku. Je jedno, jestli je den nebo noc.“
Capella Space technologii SAR nevymyslela, ale je podle Banazadeha první americkou společností, která jí disponuje, a první na světě, která ji otevřeně nabízí potenciálním zákazníkům. Společnost platformu pro vyžádání obrázků kteréhokoliv místa na zemi, jak pro vládní organizace, tak soukromé osoby, spustila minulou středu.
„Pozorování Země lidmi z vesmíru má v tuto chvíli hroznou spoustu vad – většina senzorů, které používáme, jsou optické senzory,“ vysvětlil Banazadeh. „Když je oblačno, uvidíte s nimi jen mraky, ne to, co se děje pod nimi. A když není moc světla, budete mít pořádné potíže pořídit použitelný snímek,“ dodal. Jeho technologie také umožňuje proniknout přes některé stavby, například již zmíněné hangáry. Společnost ale ujišťuje, že není schopná pozorovat, co se děje například v panelových domech.
1/ We are incredibly proud to officially be the highest resolution commercial #SAR provider in the world! Today we are revealing our “Spot” imagery at 50cm x 50cm. 👉 https://t.co/7hN6Z9tLIp
— Capella Space (@capellaspace) December 16, 2020
Technologie SAR jeho společnosti dokáže pořídit snímky s nejvyšším rozšířením na trhu – každý pixel na fotce představuje čtverec o straně 50 centimetrů, oproti tomu jiné satelity stejného typu zvládají jen asi 5 metrů. Capella Space by přitom byla pravděpodobně schopná vyhotovit ještě přesnější satelity. V současnosti jí v tom ale brání americké zákony.
Banazadeh zmiňuje, že se satelity dají použít například k pozorování aktivit nepřátelské armády, pohybů na letišti nebo třeba k sledování postupu odlesňování v amazonských deštných pralesech. Dva satelity, zaměřené na stejnou oblast, dokážou vytvořit i 3D model daného objektu nebo oblasti.