KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ

Babiš podepíše opoziční smlouvu s komunisty

KOMENTÁŘ LENKY ZLÁMALOVÉ
Babiš podepíše opoziční smlouvu s komunisty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vládní pakt mezi Andrejem Babišem, Janem Hamáčkem a soudruhem Vojtěchem Filipem nebude mít podobu žádné tiché gentlemanské tolerance, ale jasně psaného tolerančního patentu. V něm budou přesně sepsány komunistické zájmy, jejichž naplnění jim Babiš s Hamáčkem za podporu své vlády dají. Komunisté mají na rozdíl od sociálních demokratů, kteří se s Babišem spojí přímo ve vládě, výhodu, že jejich toleranční patent bude snadno vymahatelný.

Opozice bude pořád nastartovaná Babišův kabinet kdykoliv shodit. Pokud dají komunisté povel, bude dost hlasů na jeho sejmutí z premiérského křesla.

Server Novinky.cz už včera přinesl první citáty z nové opoziční smlouvy, která nese jméno Dohoda o podpoře vzniku a toleranci existence menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD a již připravil přímo předseda komunistů Vojtěch Filip. „Strany souhlasí s tím, že KSČM má právo navrhnout obsazení některých funkcí, aby mohla po dobu působení tolerované vlády plnit svou kontrolní roli, zejména ve vnitřních a vnějších kontrolních orgánech centrálních orgánů a přímo řízených organizací, a to podle jednotlivých věcných částí programového prohlášení.“

Čeští komunisté nejsou žádní ideologové. Žádné teze o zahraniční politice, Rusku, vztazích s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Čeští komunisté jsou na peníze a moc orientovaní pragmatici, takže jim jde především o vliv ve státních a polostátních firmách a v různých úřadech, kde se buď točí velké veřejné peníze, nebo které mají výraznou regulační moc nad byznysem. Chtějí prý především dohlédnout na to, aby se nic neprivatizovalo.

U komunistů pod taktovkou Vojtěcha Filipa dominuje touha po státním kapitalismu. Velkých firmách, které přímo vlastní a řídí. Nebo, pokud už jsou soukromé, na něž má přes všemožnou byrokracii, regulaci, dotace a zakázky velký vliv. Tím snem je, aby se český státní kapitalismus pokud možno co nejvíce podobal čínskému. Tady se představy komunistů vzácně potkávají s tím, jak o byznysu smýšlí Miloš Zeman a Andrej Babiš. Tohle je ten skutečný odklon k východnímu stylu.

Jak by se ten státní kapitalismus mohl projevovat prakticky? Komunisté už podle dostupných informací řekli, že chtějí svého člověka v dozorčí radě nejvlivnější státní firmy ČEZ. Andrej Babiš jim přes svého dosluhujícího ministra vnitra Lubomíra Metnara vyčistil Českou poštu. Do křesla generálního ředitele si sedne respektovaný manažer z počítačové firmy SAP. Ale ta skutečná rozhodnutí budou přes své lidi dělat komunisté v dozorčí radě. Vše se souhlasem Andreje Babiše.

Pak je tu samotný ČEZ. Přes velkou touhu Andreje Babiše se nejspíš nepodaří sestřelit generálního ředitele Daniela Beneše. Ten je blízkým osobním přítelem prezidenta. A přestože už Babiš bude mít vládu s důvěrou, nikdy nemůže vědět, jestli mu nespadne a nebude Zemana znovu potřebovat.

ČEZ bude ale otevřen mnohem tvořivější hře státního kapitalismu. Dá se čekat, že koalice babišovců, socialistů a komunistů bude atomovou koalicí a bude chtít stavět nové jaderné bloky. Tím se otevírá prostor k obchodům dekády. A nejde jen o samotnou zakázku na stavbu nových bloků se vším poradenstvím a právními službami, které s tím souvisí.

Ještě před stavbou bude potřeba firmu rozdělit na plně státní část, kde zůstanou nejspíš jen jaderné elektrárny, které bude třeba dotovat, protože při současné energetické politice v Evropě jsou ztrátové. A dotovat může stát jen v čistě státní firmě bez soukromých investorů.

S těmi se bude potřeba při dělení ČEZ vypořádat. A nabídnout jim podíly v novém soukromém ČEZ II, kam se mimo jiné převedou klasické elektrárny. Tady se rozjede velký kšeft na hraně politiky a byznysu. Hodně z nejbohatších Čechů už má nebo chce mít zájmy v energetice.

Babiš s Hamáčkem a komunisty budou porcovat zlaté vejce. Soudruzi se dostanou k obchodům, o jakých se jim před posledními volbami, kdy měli mnohem víc voličů, ani nesnilo.

Dělením ČEZ to začíná, ale nemusí končit. Pořád jsou tady hodnotné státní firmy jako Český aeroholding, Lesy České republiky, ČEPRO, MERO.

Tohle je skutečně velká, tučná, opoziční smlouva.

11. května 2018