Nenažraná Evropa. Zimu zvládne, ale přebrala zdroje plynu nejchudším zemím
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropě se podařilo zažehnat nejhorší dopady energetické krize a sehnala dostatek ropy a zemního plynu, aby zvládla překonat nadcházející zimu. Mnohem větší náklady ale ponesou nejchudší země světa, které byly z trhu se zemním plynem vyloučeny náhlou dravou poptávkou Evropy, píše Bloomberg.
Dopady současné krize – zavírání továren, častější a delší výpadky proudu a sociální nepokoje – budou pravděpodobně v rozvojových zemích trvat po mnoho let.
„Obavy o energetickou situaci v Evropě jsou příčinou energetické chudoby v rozvíjejících se zemích,“ řekl Saul Kavonic, energetický analytik společnosti Credit Suisse Group AG. „Evropa odčerpává plyn z jiných zemí bez ohledu na cenu,“ dodal.
Energetická krize nyní hrozí například na Filipínách, v Pákistánu, Bangladéši a Thajsku, ale i v Indii. Situaci ještě zkomplikoval silný dolar, který donutil některé státy volit mezi nákupem paliv a splácením dluhů. Komplikace způsobily i přírodní katastrofy, jako například ničivé záplavy v Pákistánu, a dopady globálního oteplování. Za těchto okolností se světoví dodavatelé pohonných hmot stále více obávají prodávat zemím, které by se mohly dostat do platební neschopnosti.
Vzhledem k prudkému růstu cen někteří dodavatelé do jižní Asie jednoduše zrušili dlouho plánované dodávky ve prospěch lepších výnosů jinde, tvrdí obchodníci.
„Dodavatelé se nemusí soustředit na zajištění LNG pro tyto trhy,“ uvedl Raghav Mathur, analytik společnosti Wood Mackenzie Ltd.. Vyšší ceny, které mohou získat na spotovém trhu, více než kompenzují jakékoli pokuty, které by měli zaplatit za vyhýbání se plánovaným dodávkám. A tato dynamika se podle Mathura pravděpodobně nezmění po několik let. Předpokládá se, že poptávka po zemním plynu v Evropě do roku 2026 stoupne asi o 60 procent, uvedl BloombergNEF.
Situace je tak vážná, že například v Thajsku vláda uvažuje o uzavření supermarketů a jiných podniků náročných na energie, pokud budou ceny plynu dále výrazně stoupat. „Mysleli jsme, že krize skončí do konce roku, ale není tomu tak,“ řekl Kulit Sombatsiri, tajemník thajského ministerstva energetiky.
Část poptávky těchto zemí nyní naopak uspokojuje Rusko, které zde prodává paliva často hluboko pod cenou kvůli vlivu západních sankcí. Chudší země se také mohou obrátit k levnějším palivům, jako je uhlí, nebo se budou snažit rozvíjet své vlastní domácí zdroje.