Syrská vláda podle Mistury zahájí útok na Idlib za několik dní

Syrská vláda podle Mistury zahájí útok na Idlib za několik dní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Syrská vláda zahájí boje o provincii Idlib až za několik dní. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v úterý řekl, že syrské útoky začnou "kolem 10. září". Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Rusko, jež je spojencem Damašku, nálety už zahájilo. Podle této organizace při nich dnes přišlo o život nejméně devět civilistů včetně pěti dětí. Rada bezpečnosti OSN bude o situaci kolem Idlibu jednat z iniciativy USA v pátek.

"Doslechli jsme se prostřednictvím médií, že syrská vláda stanovila pro zahájení útoků na Idlib termín kolem 10. září," řekl de Mistura.

Prohlásil dále, že prezidenti Ruska a Turecka by mohli odvrátit nejhorší scénář pro Idlib, kdyby si o situaci promluvili nyní telefonicky. Prezidenti Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a jejich íránský protějšek Hasan Rúhání se mají sejít v pátek v Teheránu.

SOHR tvrdí, že Rusko dnes obnovilo nálety na Idlib, který Moskva považuje za hnízdo teroristů. De Mistura řekl, že zprávy o ruském bombardován svědčí o tom, že rusko-turecké rozhovory se zřejmě nevyvíjejí dobře.

O Idlibu dnes telefonicky jednali ministři zahraničí Turecka a USA Mevlüt Çavuşoglu a Mike Pompeo. Turecko trvá na tom, že ze Sýrie musejí odejít kurdští bojovníci. USA podporovaly kurdsko-arabskou koalici, která pomohla v Sýrii porazit islámské radikály.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová dnes řekla, že otázka Idlibu je "vážná". Projednání situace na půdě RB OSN podpořila podle ní většina členů OSN. Zasedání má začít v pátek po 15:30 SELČ.

,