Izraelští vojáci zabili při protestech v Gaze pět Palestinců

Izraelští vojáci zabili při protestech v Gaze pět Palestinců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Izraelští vojáci v pátek při palestinských protestech v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem zabili pět Palestinců a 232 dalších zranili, sdělily místní úřady a palestinští zdravotníci. Izraelská armáda dnes večer kromě toho informovala, že z pásma Gazy bylo na izraelské území odpáleno nejméně deset raket.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že dnešní demonstrace se zúčastnilo asi 10.000 Palestinců, z nichž někteří na izraelské vojáky házeli kamení a další předměty. Vojáci "v nezbytných případech" reagovali ostrou palbou, dodal mluvčí.

Pravidelné protesty Palestinců u hranice s Izraelem se přitom v posledních dvou týdnech obešly bez obětí, připomněla agentura AP.

Několik hodin po oznámení smrti pěti palestinských mužů ve věku 19 až 27 let úřady v Pásmu Gazy sdělila izraelská armáda, že z tohoto palestinského území bylo na území Izraele vypáleno nejméně deset raket. "Bylo spatřeno kolem deseti až 12 raket letících z Pásma Gazy ve směru na Izrael," oznámila izraelská armáda v dnešním prohlášení. Izraelská protiraketová obrana několik z odpálených raket zachytila, dodala armáda.

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech zastřelili podle agentury Reuters 212 Palestinců, zabit byl jeden izraelský voják.

Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamás, které vedlo proti Izraeli tři války. Hamás tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.

Příměří mezi Hamásem a Izraelem se snaží zprostředkovat Egypt. Egyptští bezpečnostní činitelé podle Reuters už dva týdny jednají s představiteli Izraele, Hamásu a dalších palestinských frakcí.

,

27. října 2018