Bitcoin strmě padá, Čína označila kryptoměny za nezákonné
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bitcoin nadále citelně ztrácí na hodnotě. Nyní k tomu přispěla i Čínská centrální banka, která označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podle ekonoma Lukáše Kovandy lze ale očekávat ještě větší pokles hodnoty.
Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Podle agentury Reuters také slíbila důrazné kroky k potírání „spekulací s virtuálními měnami a souvisejících finančních aktivit“ s cílem „ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád“.
„Zahraniční burzy s virtuálními měnami, které využívají internet k nabídce služeb v Číně, jsou rovněž nezákonné,“ uvedla centrální banka podle serveru CNBC. Dodala, že pracovníci těchto burz budou čelit vyšetřování.
Cena bitcoinu v reakci na vyjádření čínské centrální banky sestoupila hluboko pod 43 000 dolarů (zhruba 930 000 korun). Předtím se pohybovala nad hranicí 45 000 dolarů. Kolem 12:30 SELČ se bitcoin prodával za zhruba 42 200 dolarů. Za posledních 24 hodin tak jeho cena vykazovala pokles o více než tři procenta, plyne z údajů serveru Bitstamp.
Čínská centrální banka v příslušném stanovisku uvedla, že žádná z kryptoměn, tedy ani bitcoin či tether, nepředstavuje zákonné platidlo a nemůže být součástí peněžního oběhu. Všechny transakce s kryptoměnami, včetně služeb poskytovaných burzami mimo kontinentální Čínu čínským občanům, centrální banka zapovídá jakožto nepovolenou finanční aktivitu.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že propad o pět procent není v případě bitcoinu nijak mimořádný pokles. „Další propad lze ovšem očekávat, ruku v ruce s tím, jak bude trh celosvětově zprávu postupně absorbovat. Ztrácejí také další kryptoměny, včetně druhé nejvýznamnější, etheru,“ připomněl Kovanda.
„Čína představuje z globálního hlediska klíčový kryptoměnový trh. Investoři do kryptoměn však nemohou pokládat krok čínských úřadů za zcela nečekaný, neboť Peking proti celé tamní technologické sféře postupuje restriktivněji již od druhé poloviny loňska,“ připomněl Kovanda.
Transakce s kryptoměnami omezuje například Indie, Turecko nebo Čína, která dnes označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo také americká ministryně financí Janet Yellenová nebo prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Tento měsíc se Salvador stal první zemí, kde se bitcoin stal vedle amerického dolaru zákonným platidlem. Rozhodnutí ale vyvolalo protesty. Od července již pět zemí, například Ukrajina, vytyčilo pravidla trhu s kryptoměnami.
kvůli anonymitě jsou bitcoiny a další kryptoměny občas spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Řada platforem pro směnu bitcoinu se rovněž stala terčem hackerských útoků.