Evropská komise uvažuje o zastropování ceny plynu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V případě úplného výpadku dodávek ruského plynu chce Evropská komise navrhnout zastropovat ceny plynu pro spotřebitele. Jak píší v sobotu německé deníky, zjistil to list Welt am Sonntag z dokumentu Komise o "krátkodobých intervencích na trhu s energií". Komise v něm navrhuje, aby členské státy zavedly cenový strop pro zemní plyn.
Zastropování má chránit zákazníky před další explozí nákladů. Financování tohoto zásahu by si však vyžádalo značné finanční náklady, varuje současně Komise. Nicméně by ale strop měl být stanoven tak, aby Evropa nepřestala být dostatečně atraktivní pro dodávky zkapalnéného plynu, který přichází do Evropy, kdy hlavně obchodníci z USA využívají zdejších podstatně vyšších cen, než jaké jsou na asijském trhu.
Ještě před možným akutním nedostatkem plynu by mělo být členským státům EU umožněno „regulovat spotřebitelské ceny po přechodnou dobu,“ říká dokument.
Podle listu se ale německá vláda dívá na podobný krok v současné době kriticky. Vynucený cenový strop pravděpodobně povede k nefunkčnosti burzovního obchodování, protože nikdo nemůže být nucen nabízet za určitou cenu, varoval nejmenovaný vysoký úředník v Berlíně. Nicméně už nyní někteří obchodníci, vzhledem k přeregulovanosti energetiky v EU, neoznačují burzu s plynem za skutečnou burzu. Například Německo přeprodává ruský plyn Česku několikanásobně dráž než ho nakupuje.
Ukrajina se tento týden rozhodla přestat používat jednu z klíčových tras tranzitu ruského plynu do Evropy a ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že kvůli ruským sankcím již nebude moci vyvážet plyn do EU potrubím Jamal přes Polsko.