Wall Street Journal varuje před investicemi ve východní Evropě, upozorňuje na arbitráže
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Investovat do východní Evropy může být rizikové, varuje soukromé investory významný americký ekonomický deník The Wall Street Journal. Jako důvod uvádí řadu arbitráží, které se v zemích bývalého východního bloku vedou. Jako jeden z příkladů uvádí deník Českou republiku a švýcarského investora Sebastiana Pawlowského, který se státem vede arbitráž o 3,13 miliardy korun. Jedná se o případ letitého sporu o pozemky v Benicích u Prahy.
Článek The Wall Street Journal píše v rozsáhlém textu o polskému případu, kde se americká energetická společnost Invenergy LLC soudí s polskou vládou kvůli zrušeným smlouvám a za škody si nárokuje 671 miliónů dolarů. Značná část článku se však věnuje případu švýcarského investora Sebastiana Pawlowského, který chtěl postavit domy na svých pozemcích u pražské městské části Benice.
Parcely zakoupil Pawlowski v roce 2007 jako pole, ale o tři roky později došlo na dřívější návrh městské části Praha-Benice k jejich změně na stavební pozemky. Po dalších dvou letech však Benice otočily, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly. Podle Pawlowského advokáta Jana Havlíčka tak městská část Benice učinila nepředvídatelně, účelově a ve zlé víře. Nejvyšší správní soud tehdy potvrdil, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná, a to kvůli pochybení při projednávání změny. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.
Společnost Pawlowski AG a Projekt Sever zahájila v roce 2017 u Mezinárodního rozhodčího soudu ve Washingtonu arbitráž s Českou republikou kvůli údajně zmařené investici do výstavby obytného projektu v Benicích. Požaduje 3,13 miliardy korun.
Pawlowski americkému deníku uvedl, že nerozumí proč má se svým projektem problémy, když jiné firmy v blízkém okolí staví bez problémů, včetně firmy premiéra Andreje Babiše. Narážel tím patrně na fakt, že společnost Imoba, kterou Babiš dočasně zaparkoval ve svěřenském fondu, staví podobný projekt zhruba pět kilometrů od Pawlowského pozemku. „Dalo by se spekulovat, že by bylo vhodné, aby měla Imoba o konkurenta méně, který by mohl nabízet byty a vily na jihu Prahy,“ řekl deníku Pawlowski. Pravděpodobně tím narážel na projekt Park Resort Průhonice společnosti Imoba.
Pawlowski po Česku nejdříve žádal mimosoudně 2,6 miliardy korun, ale ministerstvo financí jeho nárok odmítlo. Mluvčí české vlády Jana Adamcová uvedla pro americký deník, že ministerstvo financí „rozhodlo v souladu s příslušným vnitřním postupem, že neexistují dostatečné důvody ke smírnému vyřešení případu.”
Požadovaná částka navíc kvůli úrokům stále narůstá. Pawlowski ze zmařené investice viní i tehdejšího pražského primátora za TOP 09 Tomáše Hudečka. Podle investora se dopustil nepravdivých tvrzení a účelové manipulace.
Švýcarský realitní investor Sebastian Pawlowski přišel do Prahy před 30 lety a začal poskytovat poradenství německým a švýcarským společnostem vstupujícím do České republiky. Založil rovněž muzea Franze Kafky a Alfonse Muchy.
The Wall Street Journal dále v článku připomíná smutný fakt, že americký Úřad pro hospodářské a obchodní záležitosti, který vydává výroční zprávy o investičním klimatu v jednotlivých zemích, varuje před Českou republikou, Maďarskem, Rumunskem a Bulharskem.