Kauza Čapí hnízdo

Do měsíce vraťte dotaci na Čapí hnízdo, vyzval ROP vlastníka problematické farmy

Kauza Čapí hnízdo
Do měsíce vraťte dotaci na Čapí hnízdo, vyzval ROP vlastníka problematické farmy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Středočeští úředníci vyzvali nástupnickou společnost původního příjemce téměř padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo k dobrovolnému vrácení dotace. Stalo se tak poté, co si ROP Střední Čechy nechal zpracovat analýzu, zda unijní dotaci, kvůli níž je trestně stíhán premiér Andrej Babiš, bude vymáhat zpět, nebo ne.

„Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy zaslal 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu ‚Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo‘ výzvu k dobrovolnému vrácení dotace, a to ve lhůtě 30 kalendářních dnů,“ uvedl ROP Střední Čechy v tiskové zprávě. Informace o následných krocích bude Úřad Regionální rady poskytovat až po uplynutí této lhůty, dodal úřad.

Vrácení dotace by mělo jít za nástupnickou firmou dnes neexistující společnosti Farma Čapí hnízdo. Ta o dotaci žádala. Majitelem farmy je nyní společnost Imoba, jež patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s holdingem Agrofert do svěřenského fondu, který ovládá jeho manželka a právníci. 

Kvůli dotaci je stíháno sedm lidí

Kvůli údajnému pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Kauzou se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jeho závěrů nárok na dotaci farma neměla, protože se neoprávněně vydávala za malý a střední podnik, přestože byla propojena s holdingem Agrofert.