KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠMIGOLA

Tři blázni na návštěvě u Trumpa

KOMENTÁŘ ONDŘEJE ŠMIGOLA
Tři blázni na návštěvě u Trumpa

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Raper, bývalý gay a nacista navštíví exprezidenta USA zní jako začátek vtipu. Nicméně přesně toto se stalo minulý čtvrtek, kdy se Donald Trump setkal na Floridě s trojicí podivuhodných osobností. Skupinku vedl Kanye West, nyní vystupující pod názvem Ye, jeden z nejúspěšnějších amerických hudebníků současnosti. Doprovázel ho Milo Yiannopoulos, známý také prostě jenom jako Milo, pravicový provokatér, který svoje provokace dotáhl tak daleko, že se s ním přestali bavit i republikáni. Partu uzavíral Nick Fuentes, jejž nejde popsat jinak než jako antisemitu a popírače holokaustu.

Černošská megahvězda West je jedním z největších úlovků republikánů z doby trumpismu. Původně volič Obamy a podporovatel Clintonové se v roce 2018 přihlásil k Trumpovi. Bohužel pro republikány, West je mentálně nemocný, trpí bipolární poruchou, což se projevuje i značně nevyzpytatelným chováním. Konkrétně v poslední době jeho vzrůstajícím antisemitismem. Na začátku října tak například tweetoval: „Nyní jsem trochu ospalý, ale až se ráno vzbudím, spáchám death con 3 na Židech.“ DEFCON je systém pohotovosti pro americkou armádu. DEFCON 5 znamená, že se nic neděje, DEFCON 1 značí jadernou válku. Death znamená anglicky smrt. „Death con na Židech“ je tedy celkem jasná výhrůžka. Je dobře možné, že za Westovy odpudivé výroky může právě jeho nemoc, a zaslouží si tak spíše lítost a pomoc než nějakou izolaci.

To se ale rozhodně nedá říct o jeho souputnících. Milo, nyní oficiálně šéf Westovy prezidentské kampaně pro rok 2024, proslul svými pobuřujícími články na webu Breitbart. Díky své schopnosti vytočit liberály se stal oblíbencem pravice, zvláště jejího šílenějšího křídla. Pomáhalo tomu i to, že o sobě tvrdil, že je homosexuál. To ho chránilo od té největší kritiky a potěšilo republikány, kteří rádi přijmou nejrůznější menšiny mezi sebe, aby ukázali demokratům, že na ně nemají monopol.

Bohužel pro republikány, znovu se ukázalo, že Milo má pochybné názory i na ně. Motal se kolem krajně pravicových a v některých případech i antisemitských osobností. Patří mezi ně například reakcionář Curtis Yarvin, vyzývající k autoritářské monarchii, Andrew Auernheimer, správce neonacistické stránky Daily Stormer Baked Alaska, další antisemita.

Z mainstreamových pravicových kruhů byl vyobcován v roce 2017, když se objevil zhruba rok starý záznam, na kterém se zdálo, že Milo schvaluje pedofilii. Prohlásil, že sexuální styk mezi 13letými chlapci a dospělými lidmi může být i zcela konsenzuální.

Tím však Milův intelektuální vývoj neskončil. Od té doby se zřekl své homosexuality a financuje centrum pro konverzi gayů na Floridě. Také se začal více hlásit ke svému katolicismu. Toho se sice nikdy nezřekl, ale jeho chování tomu úplně neodpovídalo. Nyní se ve svých prohlášeních odkazuje na boha a nosí s sebou bibli.

To Nick Fuentes je prostě jenom neonacista a antisemita. Ve svém pořadu, který vysílá na internetu, otevřeně zpochybňoval holokaust, když v průhledné metafoře počítal, jak dlouho by trvalo „upéct sušenky“, a tvrdil, že počty mu nevycházejí. Rozhodně by prý nestihl „upéct“ šest milionů během šesti let, aby nenechal nikoho na pochybách, kam tím směřuje. Také například vyzval k vyhnání všech Židů z vedoucích funkcích v politice, byznysu, administrativě a školství.

Úplně normální nácek ale také není. Fuentes například hlásá, že sex s ženami je pro „teplouše“ a jediné správné heterosexuální chování je celibát. Z kultu, který kolem sebe vytvořil, vyhnal členy randící s dívkami.

Tak tato trojice povečeřela u Trumpa. Bývalý prezident tvrdí, že se přátelí pouze s Westem. O Fuentesovi prý neměl tušení, kdo je. Levice začala Trumpa okamžitě obviňovat z hnědnutí.

Trump antisemita není. Během svého prezidentství byl věrným spojencem Izraele. Jeho oblíbená dcera Ivanka konvertovala k judaismu, aniž by to zanechalo nějaké rozpory v rodině. Naopak její manžel Jared Kushner byl vysoce postaveným poradcem v Trumpově Bílém domě.

Ukazuje to však na jeden nebezpečný Trumpův rys. Bývalý prezident se rád obklopuje kývači a uctívači. Hlavní pro něj je osobní loajalita. Pokud člověk uctívá Trumpa, bývalý prezident již neřeší ostatní stinné stránky jeho osobnosti. Ukázalo se to například i během neonacistických výtržností v Charlottesvillu, kdy Trump prohlásil, že „dobří lidé jsou na obou stranách“. Nebylo to proto, že by s neonacisty souhlasil, ale proto, že ti tvrdili, že ho podporují.

To může mít ale i politické důsledky. Všeobecně se předpokládá, že pokud by Trump zvítězil v roce 2024, žádný z mainstreamových republikánů by nesloužil v jeho administrativě. Ke konci svého volebního období se se všemi rozhádal. Musel by tedy sáhnout k dosti pochybnějším individuím. Návštěva podivné trojice u něj tak může být jakousi předzvěstí, kdo by radil Trumpovi během jeho druhého volebního období.

To ale není příliš pravděpodobné, jelikož šance na Trumpovo znovuzvolení značně opadly. Americká veřejnost antisemity nemá ráda. Po Charlottesvillu Trumpova obliba klesla na historické minimum. Republikáni se pyšní podporou Izraele a rádi tepou progresivní demokraty za antisemitské chování. Řada z nich již tuto návštěvu u Trumpa odsoudila. Mezi nimi i Trumpův viceprezident Mike Pence, floridský senátor Rick Scott a předsedkyně Republikánské strany Ronna McDanielová.

Je jasné, že znovu vzrostly akcie nejpravděpodobnějšího vyzyvatele Trumpa na souboj o republikánskou prezidentskou nominaci, floridského guvernéra Rona DeSantise. U něj totiž nehrozí, že by si omylem pozval domů antisemitu.

 

 

30. listopadu 2022