vybírání daní

Evropská unie vydala počítačovou hru. Propaguje vysoké daně

vybírání daní
Evropská unie vydala počítačovou hru. Propaguje vysoké daně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kritika daňových rájů a propagace vysokých daní jako počítačová hra. Tak si představuje vzdělávání mladých od 9 do 25 let v oblasti daňové politiky Evropská unie. Hráč, se v Taxalandii ujme daňového ráje, který se podle tvůrců dostal do hlubokých problémů.

Hráč ve hře se ujímá malé země pojmenované Taxlandia (tax znamená anglicky daň). Ta po mnoho let fungovala jako daňový ráj. „Předchozí vlády se rozhodly snížit daně na minimální úroveň (10%) , protože hospodářství země vzkvétalo a příjmy byly pro místní potřeby dostačující,“ stojí v úvodním popisu hry.

Hráč přebírá vládu nad zemí ve chvíli, kdy se dostala do hlubokých problémů. „Významní konkurenti z jiných zemí ovlivnili tempo rozvoje Taxlandie. Mnoho společností si v zemi ponechávalo svá sídla z daňových důvodů, ale výroba se přesouvala jinam. Země nedokázala využít celosvětového obchodního rozmachu, protože její infrastruktura byla zastaralá. Bez moderní železnice nebo letiště klesl cestovní ruch. Loni vláda uznala, že je čas na zásadní veřejné investice, a protože neměla jiné zdroje příjmů, rozhodla se zvýšit daně,“ pokračuje příběh hry.

Zvyšování daní však vede k nespokojenosti obyvatelstva. „Brzy však začala neoficiální „daňová vzpoura“. Mnoho občanů a organizací se rozhodlo odejít ze země, někteří se dokonce snažili najít nezákonné prostředky, jak se placení nových daní vyhnout,“ přibližují apokalyptickou situaci Taxlandie tvůrci.

Pokud hráč chce dostat svou zemi z problémů, musí skokově zvýšit daně. Za ideální daňové zatížení považuje hra něco okolo 45%. Na začátku Taxlandie vydává minimální částky na zdravotnictví, školství a kulturu. Naopak největší část rozpočtu jde na podporu podnikání. Pokud člověk chce zlepšit postavení svých obyvatel musí hned na začátku významně omezit soukromé podnikání, které ještě ke všemu znečišťuje ovzduší.

Hra navrhuje také zavádění nových daní, například ekologické. Jedna z prvních události, která na hráče vyskočí, je modernizace přehrady. „Předpovědi počasí uvádí, že v důsledku globálního oteplování se nad Jižním městem budou tvořit podivné atmosferické fronty. Národní meteorologický ústav hlásí, že silné deště budou častější,“ píše se v popisu události.

Nasledují výhody a nevýhody modernizace přehrady. „Tato investice může mít velký úspěch. V této oblasti se objeví příležitosti pro cestovní ruch. Přijdou noví investoři a daňové příjmy vzrostou, objeví se nová pracovní místa,“ popisuje hra výhody stavby přehrady.

Mezi nevýhodami je, že je to drahé. „Tvůj rezervní fond bude vyčerpán, Mohl/a bys prosadit novou ekologickou daň, ale spokojenost klesne. Hrozí, že ve funkci předsedy vlády skončíš,“ uvádí hra nevýhody.

Hra měří spokojenost, zaměstnanost, znečištění a kriminalitu. K úspěchu musí hráč vybrat dostatečně na daních a zajistit zaměstnanost, omezit znečištění a kriminalitu. Zároveň však nesmí příliš naštvat občany. Rozvoj pomocí nízkých daní však hra neumožňuje.

Aplikaci si můžete vyzkoušet zde.

, ošm

30. listopadu 2017