KOMENTÁŘ ondřeje šmigola

Seznamte se, Ron DeSantis, příští prezident USA

KOMENTÁŘ ondřeje šmigola
Seznamte se, Ron DeSantis, příští prezident USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Republikáni i demokraté řeší ten stejný problém, jak se zbavit svých lídrů. Pokud by se události nechaly běžet setrvačností, velmi pravděpodobně by se v roce 2024 opakoval souboj Donald Trump vs. Joe Biden. Pro obě dvě strany je to noční můra. Jestli má Trump někoho šanci porazit, je to Biden – a naopak. Opakováním souboje by tak obě strany riskovaly porážku. Je jasné, že v zákulisí se kují pikle, jak těmto mužům zabránit kandidovat.

Republikáni to mají v jistém smyslu jednodušší, náhrada za Trumpa je jasná. Je jí floridský guvernér Ron DeSantis. Když byl v roce 2019 zvolen, prezentoval se jako tvrdý trumpovec, přesto dokázal těsně zvítězit v přelétavém státě, i když v posledních letech Florida červená, tedy se stává více republikánskou.

Jeho obliba vyletěla nahoru během pandemie covidu, kdy se stal jedním z nejvíce „otvíračských“ politiků v zemi. Prorokované totální vymření Floridy se nekonalo, stát co do úmrtí je v americkém průměru. Pak ukázal, že se nebojí střetu v kulturních válkách, a vyzval na souboj jednu z nejmocnějších institucí USA, společnost Disney.

Florida prosadila zákon omezující vyučování o sexuální orientaci a genderové indentitě na školách. Podle kritiků byl homofobní, vžil se pro něj název „neříkej gay“ a vedení Disney, nejspíše pod tlakem svých aktivistických zaměstnanců, se proti němu vymezilo. Společnost Disney měla s Floridou symbiotický vztah. Ve státě se rozkládá Disney World, nejnavštěvovanější zábavní park na světě, který generuje pro Floridu ohromné zisky. Před pandemií se jeho ekonomický přínos odhadoval na 75,2 miliardy dolarů ročně. Za to se Disney World těšil mnohým výhodám. Například má status města, a má tak vlastní samosprávu. Může vydávat například územní plánování nebo vyrábět elektřinu. DeSantis tato privilegia jako trest za aktivismus firmy zrušil, rozhodnutí má začít platit v červnu 2023.

Pro republikány je tak politikem, který má výsledky, nebojí se jít do ostrého střetu a přitom si udržuje celkem vysokou popularitu. Oproti Trumpovi má ještě dvě výhody. Dokáže své projekty dotáhnout do konce a není naprostý šílenec.

Problém je, že Trump se prezidentské nominace zřejmě nevzdá bez boje. Svým plánem znovu kandidovat se nijak netají. Prezidentské primárky se tak mohou stát bitvou v bahně, která poškodí celou stranu. DeSantis má ale i tak slušnou šanci zvítězit. Trump se okoukal, jeho reality show už tolik netáhne. Poškozuje ho také vyšetřování okolností vniknutí davu do Kapitolu 6. ledna 2021. Trump z toho nevychází v dobrém světle. I když republikáni veřejně nepřiznají, že se Trump něčím provinil, v hloubi duše dobře vědí, že to nebyla jeho hvězdná chvíle. Potvrzují to i průzkumy z New Hampshire, státu, kde se tradičně konají první primárky a vítězství slouží jako boost pro případné prezidentské kandidáty. Trump a DeSantis jsou v podstatě vyrovnaní. DeSantise by volilo 39 % republikánu v New Hampshire, Trumpa 37 %.

Jak se zbavit Joea Bidena

To demokraté se potřebují zbavit Bidena. Jeho oblíbenost je na historickém minimu, překonal i Trumpa. Podle stránky RealClearPolitics o něm pozitivně smýšlí pouze 43,3 % Američanů. Pak je tu otázka jeho stáří. Biden je fyzicky i psychicky dávno za zenitem. Primárky v roce 2020 vyhrál ze dvou důvodů. Za prvé: měl největší šanci porazit Trumpa a za druhé: naznačoval, že bude kandidovat pouze jednou. Bude přechodným prezidentem mezi generacemi. Na tyto sliby Biden ale jaksi zapomněl a trvá na tom, že chce kandidovat znovu. Letos v listopadu mu však bude 80, a pokud by opravdu obhájil mandát, na konci úřadování by mu bylo 86, za předpokladu, že by se ho dožil. Před pár dny spadl ze svého kola. Nešlo o žádnou nehodu, prostě zastavil a pak se skácel. Podivné přeřeky a situace se množí.

Mluvit o upadajícím prezidentově zdraví bylo považováno za pravicovou konspiraci. Ale začíná prosakovat i do mainstreamu. Magazín The Atlantic, jeden ze symbolů establishmentové Ameriky, zveřejnil článek s názvem „Biden by neměl kandidovat v roce 2024“, podtitulek zní „Ano, je zdravý na to, aby byl prezidentem. Pro příští volby je ale příliš starý.“

Ještě méně oblíbená Kamala Harrisová

Problém pro demokraty je, že nemají kandidáta na Bidenova nástupce. Logickým člověkem by byla za normálních okolností jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Jenže ta je ještě v menší oblibě než Biden a řada komentátorů se shodne, že lepší senilní Biden než Harrisová zcela při smyslech. Bidenův odchod ze scény by tak znamenal drsné a dlouhé primárky bez jasného favorita. Momentálně se u demokratů nerýsuje nikdo tak charismatický jako DeSantis.

Kdo vsadí na DeSantise jako na příštího amerického prezidenta, rozhodně neprohloupí. Není to tutovka, ale šance je poměrně veliká.

 

24. června 2022