Církev zasahuje. Propagovat kandidátku Čaputové je těžký hřích, varuje slovenský arcibiskup
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman by podpořil posílení mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Řekl to u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO. Kritizoval také mírové rozhovory s afghánským hnutím Tálibán, přirovnal je k politice appeasementu, kdy mocnosti před druhou světovou válkou ustupovaly nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.
Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v minulosti vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což označila za lepší možnost, než ponechání nezletilých v dětských domovech. Čaputovou v kampani podpořil i odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, který se ale vymezil vůči jejím názorům na adopce.
„Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.
Orosch během bohoslužby hovořil také o úctě k pravým hodnotám včetně tradiční rodiny, jejímž základem je podle něj jeden muž a jedna žena, otec a matka. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.
„Vnímám to jako poselství, které nespojuje, ale rozděluje. Nechci k tomu přispívat, a proto chci spíše promluvit k lidem aby se nenechali rozdělovat,“ uvedla Čaputová v reakci na Oroschovo vyjádření.
Jeden z hlavních soupeřů Čaputové v prezidentských volbách, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, se minulý týden přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Učinil tak po schůzce s představiteli křesťanských církví na Slovensku. Šefčovič byl na konci 80. let členem komunistické strany, která v komunistickém Československu vystupovala proti církvím.