Bytová výstavba

Recept na bytovou krizi? Ve hře je i progresivní zdanění nemovitostí

Bytová výstavba
Recept na bytovou krizi? Ve hře je i progresivní zdanění nemovitostí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Konec bytové krize, která zuří nejvíce ve velkých městech, je zatím v nedohlednu. S řešením se snaží přijít samotní developeři, zastupitelé měst ale i politici, kteří narážejí na zdlouhavé stavební řízení. V hlavním městě se hovoří o vzniku městského developera nebo rozšíření družstevního bydlení. Ve hře by mohlo však být i zavedení progresivního zdanění nemovitostí.

Na nepříznivou situaci na trhu s byty musí reagovat zejména Praha, na kterou krize s nemovitostmi tvrdě dopadla. Magistrát se proto rozhodl podpořit družstevní bytovou výstavbu. Podle radní Hany Marvanové (STAN) by se pak cena bytů snížila až o jednu třetinu. „Pokud by Praha bytové družstevnictví podpořila, může vznikat nový bytový fond, který je levnější až o třicet procent. Mělo by být směřováno směrem k takzvané střední vrstvě,“ řekla radní Hana Marvanová. Cena by se tak měla dostat na 60 tisíc korun za metr čtvereční. V současné době se cena v metropoli dostala přes sto tisíc korun.

Hlavní město také chce vznik městského developera, který by koordinoval dění v konkrétním území. Do výstavby ovšem nebude zasahovat. Kromě toho chce pražská metropole podpořit i tzv. baugruppe. Jedná se o způsob financování a realizace bytového domu, na kterém místo developera pracuje skupina lidí. Takový záměr mělo však už minulé vedení pod bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Objevují se také hlasy, že by bytové krizi prospělo progresivní zdanění nemovitostí. Naposledy do debaty vstoupil guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který myšlenku na zdanění pronesl předminulou středu na přednášce VUT v Brně.

„K danému tématu jsem se vyjádřil v diskuzi v odpovědi na konkrétní dotaz z pléna a vyjádřil jsem pouze svůj čistě osobní názor. Více se k tomu nebudu vyjadřovat. Daňová a bytová politika jsou výlučně v kompetenci vlády,“ řekl pro Echo24 Jiří Rusnok.

Se zavedením daně nesouhlasí ekonomický expert ODS a poslanec Jan Skopeček. Podle něj by se navyšováním daní nemohla vyřešit příčina, proč se nacházíme v bytové krizi. „Není to tím, že jsou nízké daně z nemovitostí nebo progresivní daň z nemovitostí. Musí se začít stavět, zjednodušit stavební řízení a územní regulace tak, aby aby byla výstavba ve velké míře. Potom takové bubliny a vývoj cen nebudeme zažívat,“ uvedl pro Echo24 Jan Skopeček.

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Dominik Stroukal také nesouhlasí s tím, že by progresivní zdanění vyřešilo krizi. „Vyšší náklady na pořízení či vlastnění nemovitostí naopak ceny nemovitostí ještě navýší. Taková daň by situaci pouze zhoršila. Existují jen dva rozumné návrhy na snížení ceny, tedy snížení poptávky, což by obnášelo návrat úrokových sazeb na vyšší hodnoty, aby skrze nové peníze vytvářené hypotékami ceny tolik nerostly, anebo zvýšení nabídky dostupných bytů, tedy zjednodušení a zlevnění jejich výstavby a přestavby. Daně jsou kontraproduktivní, bytovou krizi by jen prohloubily,“ uvedl pro Echo24 Stroukal.

 

29. dubna 2019