Zlatá jízda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Olympijská jízda Ester Ledecké se zapíše do historie jako jeden z největších úspěchů českého lyžování. S vítězstvím v superobřím slalomu, kterého dosáhla v jihokorejském Pchjongčchangu, snad nikdo nepočítal. Ani ona sama. Komentátorka České televize vypočítávala během závodu řadu chyb, jichž se prý lyžařka dopouštěla. A přece z toho nakonec bylo první místo. Triumf, který dokázal umlčet všechny kritiky, vyčítající předtím olympijské vítězce to, že se snažila připravovat v klidu a bez mediální pozornosti.
Příběh Ester Ledecké (22) je zajímavý nejen dvěma sporty, ve kterých se rozhodla souběžně uspět. Obojživelnost, jak někteří komentátoři vysvětlují její zájem o lyžování i snowboarding, nebyla dříve samozřejmostí, ale rozhodně není výjimkou. Hokejista a tenista Jaroslav Drobný dokázal získat stříbrnou olympijskou medaili v hokeji v roce 1948 a ve stejném roce vyhrál French Open ve čtyřhře. Francouzský grandslam po třech letech vyhrál ve dvouhře a stejný úspěch si zopakoval i rok poté. Podobný příklad dává i prvorepublikový sportovec Karel Pešek, kterému neřekl nikdo jinak než Káďa. Za svou kariéru získal třikrát zlato z ME v ledním hokeji. Poté, co pověsil brusle na hřebík, vyhrál tři tituly s fotbalovou pražskou Spartou.
Dva sporty v jedné sezoně
Sporty, ve kterých se Ester Ledecká rozhodla uspět, jsou ovšem oba individuální. Pro podobný případ ale nemusíme chodit daleko do historie. Jak známo, rychlobruslařka Martina Sáblíková si zpestřovala suchou přípravu jízdou na kole. Stala se několikanásobnou mistryní republiky a jen administrativní chyba ji dělila od toho, aby byla pětatřicátou sportovkyní historie, která by se zúčastnila jak letních, tak zimních olympijských her. Ledecká naproti tomu dokáže vyhrávat ve sportech, které jsou náročné po stránce individuálních návyků, a střídat je v průběhu jedné sezony. Dokáže také propojit klady jednoho sportovního odvětví s druhým. Z lyží získala potřebnou rychlost a snowboard jí nutí k tomu, aby její oblouky byly přesné a aby prkno držela hraně. „Ona má perfektní cit. Její nohy okamžitě reagují na jakoukoli změnu. Takže řeší problémy ve chvíli, kdy nastanou. To má možná ze snowboardu,“ řekl o své svěřenkyni trenér Tomáš Bank pro deník Sport.
Poněkud zajímavějším prvkem úspěchu je její rodina, které se mladá sportovkyně drží zuby nehty. Nejbližší okolí je pro Ester nesmírně důležité. V mládí často cestovala mezi Prahou a Krkonošemi, kde začínala své první jízdy nejprve na lyžích, na kterých stála od dvou let. Na snowboardovém prkně se poprvé svezla ve svých pěti letech. Oba sporty si vybrala sama a zatvrzelostí si vždycky dokázala svůj výběr obhájit před všemi trenéry a odborníky, kteří ji od toho zrazovali. Na začátku kariéry stál její otec Janek, jenž prý do dcery investoval dvanáct milionů korun.
Podobný začátek měla i úspěšná slalomářka Šárka Strachová, rozená Záhrobská. Její otec Petr Záhrobský ji trénoval také v Krkonoších, kam chodila i do školy, zatímco od jara do léta se vzdělávala v Praze. Rozdíl u obou lyžařek je v přístupu jejich rodičů. Šárka si na otce stěžovala, že ji přetěžuje. Podle Janka Ledeckého je ale někdy problém, aby Ester přestala s tréninkem. „Někdo má pocit, že je do toho děti potřeba nutit, Ester jsme naopak museli brzdit. Hlídat délky tréninků, aby to nepřeťápla,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Janek Ledecký. Jako mediálně známější tvář může působit dojmem, že za úspěchem dcery stojí on. Podstatně důležitějším prvkem je ale její matka Zuzana Ledecká, jejíž podpora která je pro Ester nesmírně důležitá. „Společně budují tréninkovou a závodní rutinu a dělají to úplně jinak než všichni ostatní. To je zásluha Zuzky. Jak? To já nesmím říct, protože by mě Ester přejela autem,“ řekl v nadsázce médiím Janek Ledecký.
Zapojení obou rodičů ve výchově ale i v kariéře úspěšné sportovkyně není běžné. Jako příklad lze uvést tvrdého otce a trenéra Anteho Kosteliće. Ambiciózní Chorvat nechával přespávat své děti, budoucí hvězdy Ivicu a Janicu, pod stanem nebo ve staré dodávce v Alpách. Jejich matka Marice Kostelićová sice nezůstávala stranou mediálního zájmu, ale neúčastnila se tvrdých tréninkových jednotek. Fakt, že se generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský vzdal své akreditace na zimní olympiádu, aby ji dostala právě Zuzana Ledecká, potvrzuje, jak důležitá je pro lyžařku matčina blízkost. „Když ji má Ester vedle sebe, je mnohem klidnější. Má někoho blízkého, komu se může svěřit. Podle mě Ester dodává klid a jistotu. Zuzka za ni zařídí spoustu věcí, Ester se může soustředit čistě na ten sport. Zuzana je velmi důležitý článek,“ říká o své manželce Janek Ledecký. „My máme hlavně štěstí, že to jako rodina můžeme brát coby báječnou zábavu. Je to hodně finančně náročné, ale je to levnější než třeba formule 1,“ řekl Janek Ledecký pro deník Sport.
Pomalými krůčky na vrchol
Čerstvá olympijská vítězka se také může – na rozdíl od svých českých kolegyň – spolehnout na silnou finanční podporu. Peníze jí rodina poskytovala v začátcích kariéry. Když bylo Ester osmnáct let, zašla za svým otcem a poprosila ho, aby jí ukázal, jak vypadal rozpočet na minulý rok. „Řekla nám, že už si další takovou sezonu nechce vzít na triko a že když se jí samotné nepodaří sehnat prostředky, nechá buď jednoho z těch sportů, nebo obou. V začátcích si snowboardem vydělala na to sjezdové lyžování,“ prozradil tisku Janek Ledecký. Ve snowboardingu se dokázala dostat na absolutní špičku a od té doby se stále více a více zlepšovala v lyžování. Pomalými krůčky spěla k vrcholu, a proto si díky svým výkonům už čtyři roky může dovolit tým, který za ní stojí a připravuje jí prvotřídní podmínky. V současné době je ambasadorkou značky Coca-Cola, je členkou VISA Teamu a může se opřít i o podporu oděvní značky Adidas. Po zlatém úspěchu se dá očekávat, že zájem o její jméno poroste. Olympiáda je v dnešní době zejména marketingovou záležitostí.
Příklad Ester Ledecké ukázal, jakou publicitu vyvolá úspěch introvertní sportovkyně, která si pečlivě hlídá soukromí a v žádném případě nenadbíhá médiím. Pro marketing a sponzory je to vlastně pozitivum, protože takový sportovec nepřitahuje skandály. Záběr kamery na nevěřícně hledící vítězku po jejím olympijském triumfu rozesmál snad každého sportovního fanouška. Spontánní potlesk novinářů během tiskové konference nebo humorné zdůvodnění, proč má lyžařka i po dvou hodinách na sobě lyžařské brýle, byly další dílky do skládačky obrazu sympatické mladé hvězdy. Bude zajímavé sledovat, zda ji zlatá medaile v něčem změní. Český sportovní národ si asi bude muset po mediální otevřenosti až prostořekosti Jaromíra Jágra zvyknout, že nová hvězda se raději připravuje v klidu a bez pozornosti novinářů a kamer. I když bude méně na očích, nemusí se Ledecká obávat ztráty přízně sponzorů zabývat a řešit problémy, které donutily ke konci kariéry o šest let starší lyžařku Kláru Křížovou. Na tu byl vyvíjen odmala obrovský tlak od okolí, protože je dcerou bronzové medailistky z olympiády v Sarajevu Olgy Charvátové-Křížové. Sympatická blondýnka naletěla jistému sponzorovi a poté byla nucena kvůli díře v rozpočtu jednu sezonu vynechat. Po zdravotních problémech a dalších finančních nepříjemnostech pak bylo jasné, že na svou úspěšnou matku nikdy nenaváže.
Ester se může spolehnout nejen na podporu od svých rodičů a sponzorů. Současnou olympijskou vítězku trénuje již zmíněný Tomáš Bank. Vedle Ledecké trénuje mužskou sjezdařskou reprezentaci. Dříve vedl i svého bratra Ondřeje, jenž se stal čtyřnásobným olympionikem a největší úspěch zaznamenal ve Světovém poháru v Beaver Creeku a Kitzbühelu, kde dojel třetí v superkombinaci. Ondřej Bank se také připojil k týmu a podílí se na úspěchu Ledecké tím, že jí dává užitečné rady; jeho bohaté zkušenosti ze sjezdařské kariéry jsou pro ni cenné. Snowboardový tým tvoří Justin Reiter a Siegfreid Grabner. Druhý jmenovaný vyrábí závodní prkna, které Ledecké vytváří na míru. Sám byl úspěšným závodníkem: obsadil třetí místo na olympijských hrách v Turíně a stal se mistrem světa v roce 2003. Trenér Reiter je snowboardový vicemistr světa v paralelním slalomu z roku 2013. Podmínky na přípravu má proto Ester Ledecká výjimečné: může trénovat se špičkovými odborníky, kteří jí mohli na olympijský závod nejlépe připravit.
Už v listopadu minulého roku dokázala v tréninku před závodem Světového poháru v Lake Louise porazit i tak slavnou sjezdařku, jakou je Lindsey Vonnová. Ledecká Američanku za sebou nechala o patnáct setin a třetí Tinu Weiratherovou o čtyřiapadesát setin. Světový pohár v Lake Louise nakonec opanovala slalomová hvězda Mikaela Shiffrinová. Ledecká v samotném závodě skončila „až“ sedmá, i tak ovšem toto umístění představovalo obrovskou vzpruhu do dalších bojů o medaile. Přesto může vítězce Světového poháru poděkovat. Právě na jejích lyžích zajela olympijský závod a mohla slavit překvapivé vítězství. Sama Shiffrinová se přiznala, že české sportovkyni fandila tak moc, až se po jejím vítězství dojetím rozplakala.
Ester Ledecká tak krůček po krůčku vystoupala na lyžařský vrchol. Z MS ve snowboardingu už má dvě zlata z paralelního slalomu a paralelního obřího slalomu. Také v tomto sportu se už dostala na špičku – bez ohledu na výsledek dalších závodů. Příběh plaché, ale o to sympatičtější holky, která je teď ve své rodině hlavní hvězdou, bude jistě pokračovat.