Brexitová vyjednávání

Okamžité opuštění funkce, žádají konzervativci po Mayové. Ta novou brexitovou dohodu asi nepředloží

Brexitová vyjednávání
Okamžité opuštění funkce, žádají konzervativci po Mayové. Ta novou brexitovou dohodu asi nepředloží

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský ministr životního prostředí Michael Gove naznačil, že premiérka Theresa Mayová možná parlamentu na začátku června nepředloží napočtvrté svou brexitovou dohodu. V rozhovoru s BBC třikrát odmítl potvrdit, že se tak stane, a dodal, že vláda o tom bude v následujících dnech „přemýšlet“. Uvnitř vládních konzervativců zatím zesílil tlak na Mayovou, aby funkci opustila okamžitě.

Mayová v úterý ve snaze získat pro svou dohodu opoziční labouristy představila návrhy, které vláda prezentovala jako „významné změny“ v brexitové dohodě. Poslanci by například podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii, nebo o tom, zda se má konat referendum o „rozvodové“ smlouvě.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn ale nabídku Mayové, která měla uspokojit klíčové požadavky jeho strany, vzápětí odmítl. Podle něj nepřinesla žádný posun. Mayová se na Corbyna obrátila ještě v osobním dopise s žádostí o podporu. Červnové hlasování v něm označila za „poslední šanci zajistit brexit“.

Zmínka o druhém referendu, potvrzujícím brexitovou dohodu, popudila mnoho konzervativních poslanců. Podle nejnovější bilance serveru BuzzFeed od úterý vrostl počet zákonodárců Konzervativní strany, kteří se rozhodli dohodu nepodpořit. Naposledy proti ní hlasovalo 34 poslanců vládní strany, nově se tak chystá učinit 69 konzervativních členů Dolní sněmovny.

V souvislosti s úterním fiaskem také sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu nehledě na jeho výsledek.

,